Obyčejná sůl dokáže v domácnosti zázraky

Dům 12. ledna 2020 | 09:51 — Anna Novotná
Sůl je opravdu nad zlato. Nejenom, že skvěle ochutí každý pokrm, ale je také výborným pomocníkem v domácnosti. Přesvědčte se sami.
Další 3 fotografie v galerii
Obyčejná sůl si poradí s připáleninami, umyje okna, odstraní zápach / Depositphotos

Téměř každá surovina se dá využít i jiným způsobem, než pro jaký byla určena. A týká se to i soli. Zvládne zastoupit celou řádku přípravků při uklízení a čištění a ještě ji lze využít jako pomocníka při vaření. Máme pro vás pár tipů. 

Zlikviduje připáleniny

Každému se občas stane, že mu během vaření či pečení ukápne trochu omáčky či těsta na varnou plochu. Horší však už bývá tyto skvrny odstranit a obvykle s tím pomohou až různé chemické prostředky. Pokud se jim chcete vyhnout, sáhněte po obyčejné kuchyňské soli. Znečištěná místa trochu posypejte, ale pokud možno dříve, než stačí skvrny zaschnout, a nechejte pár minut působit. U znečištěné trouby postupujte obdobně. Připáleniny posypejte vrstvou soli a pusťte troubu na nejvyšší stupeň na půl hodiny. Jakmile trouba vychladne, stačí připáleniny už jenom setřít.

Proti námraze

Ráno už pomalu přicházejí první mrazíky. Pokud se vám nechce škrábat sklo v autě, potřete jej zevnitř roztokem soli a vody. Na 3,5 l vody vám stačí dvě čajové lžičky soli. Tento roztok navíc můžete použit i v domácnosti při mytí oken. Sůl má totiž skvělé čisticí a dezinfekční účinky.

Když to zapáchá

Trápí-li vás zápach z odpadu, pak než sáhnete po agresivnější chemii, ověřte sílu soli. Připravte si z půl šálku soli a litru horké vody roztok. Ten nalijte do umyvadla či dřezu, nechte působit a propláchněte vroucí vodou. Postup můžete několikrát zopakovat, případně účinky posílíte, když do roztoku přidáte ještě lžíci jedlé sody. Sůl vám také může pomoci zbavit se nepříjemného zápachu z bot. Stačí ji nasypat do obuvi, nechat přes noc působit a uvidíte, že ráno bude zápach pryč. 

Nejlepší odstraňovač

 O soli je známo, že si poradí nejenom s fleky od červeného vína, ale také se skvrnami od potu na bílém oblečení. Stačí rozmíchat hrst soli ve vodě a nechat v ní přes noc oděv odmočit. Pak jej běžně vyperte a uvidíte, skvrny by měly zmizet. Ještě lepšího účinku dosáhnete tehdy, pokud skvrny pokapete citronovou šťávou a posypete solí. Dále čtěte: I silně zaneřáděnou troubu lze vyčistit bez zbytečné námahy.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu