Staré cihly nevozte na skládku, ještě vám mohou dobře posloužit

Ostatní 02. srpna 2020 | 17:56 Anna Novotná
Zbyla vám hromada cihel? Rozhodně je nevyhaujte. Na zahradě s nimi ještě můžete udělat hodně parády. Vyšperkovat můžete chodník, postavit ohniště nebo posedět na stylové lavičce. Z dutých cihel vytvoříte originální květináče.
Dalších 5 fotografií v galerii
Staré cihly je škoda vyhodit / Depositphotos

Ze všeho nejdříve je potřeba cihly očistit. Užitečným pomocníkem v tomto případě bude zednické kladívko, kterým cihly účinně opracujete. Použít se dá také plochý sekáč i motyčka bez násady. Pokud je malta na cihlách velmi stará, bude opadávat i po přejetí zednickou lžící. Pokud nemáte nic z toho po ruce, použijte osvědčenou sekeru, avšak s vědomím, že ji ztupíte a bude potřeba ji znovu nabrousit.

Zapuštěné ohniště

Pro stavbu zapuštěného ohniště na zahradě budete potřebovat zhruba čtyřicet kusů cihel. Cihly položte na zem podle toho, jak velký průměr ohniště chcete a označte si na trávníku obvod kruhu. K tomu poslouží sprejová barva nebo jednoduše obvod obsypejte pískem. Nyní vezměte do ruky rýč a začněte hloubit kruhovou jámu podle vaší předlohy. Myslete na to, že hloubka by měla být zhruba pětatřicet centimetrů. Při výkopu dávejte pozor, aby bylo všude dno stejně srovnané. Nezapomeňte ho pořádně udusat. Pokud máte přípravu za sebou, do jámy umístěte cihly podle požadovaného tvaru. Mezery lze vyplnit drobným kamením. Tento způsob je vhodné volit v případě, že ohniště budete časem posouvat jinam. V opačném případě lze použít beton.

Cihlová lavička

Pro příjemný zážitek z opékání špekáčků je potřeba být blízko k ohni. Z cihel proto vyrobte i lavičku. K tomu bude potřeba malta pro dokonalé spojení cihel. Z cihel a malty vytvořte dvě nohy, vše nechte pořádně ztvrdnout. Navrtejte do vrchní části nohou dvě díry, vložte hmoždinky a položte na ně opracovaný kus dřeva s vruty. 

Chodník

Pokud máte rádi venkovský styl a zahradu podle toho zařizujete, rozhodně by neměl chybět cihlový chodník s nádechem starých časů. V prvním kroku si vytyčte vysněnou cestičku pomocí provázků. Následně podle toho vykopte hlínu, ideální hloubka je dvacet až pětadvacet centimetrů. Nyní pásmo vysypte jemným štěrkem. Zkuste se vyvarovat písku, protože ten se při dešti může vyplavit a z chodníku udělá nevzhledné vlny. Štěrk bude potřeba pořádně udusat, nejlépe žehličkou. Po vyrovnání všech nerovností zbývá položit cihly. Pokud máte hotovo, do vzniklých spár můžete nasypat zbylý štěrk. Psali jsme také: Pokud vám na zahradě roste netřesk, máte hotový poklad. Uleví od bolesti, zbaví vás oparů, cyst i myomů.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte přibalit roušky

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Jedinečná příroda a skvělé pláže. Objevte zapomenuté...

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte...

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...