Že váš dům trpí nadměrnou vlhkostí, poznáte docela snadno. Stačí se zaměřit na pár detailů

Dům 25. září 2020 | 08:55 Helena Malá
Setkat se s vysokou vlhkostí v bytě nebo domě není nic výjimečného. Projevuje se často nenápadně, ale nenechejte se ukolébat. Může vám totiž značně znepříjemnit život.
Další 3 fotografie v galerii
Nadměrná vlhkost v bytě není neřešitelná / Pixabay

Nadměrná vlhkost v bytě nebo domě je problém, a to z několika důvodů. Ohrožuje zdraví, má negativní ekonomické dopady a nepříznivě ovlivňuje kvalitu bydlení. Přitom lze problému čelit, stačí vědět, jak.

Nejčastější projevy vysoké vlhkosti

Že něco není v pořádku, zjistíte třeba podle špatného vzduchu v interiéru. Seznamte se s nejčastějšími projevy nadměrné vlhkosti.

Kondenzace vodní páry na oknech

Plíseň je důsledkem nadměrné vlhkosti a často se vyskytuje na vlhkých místech. Z tohoto důvodu má tendenci růst v okolí oken. Na oknech se sráží vodní pára, voda pak stéká dolů po rámu, čímž se dostane do spár a zdí, kde se může vytvořit plíseň.

Škody na stěnách a stropech

Oprýskané barvy, vypouklé tapety či opadávání omítky jsou dalším příznakem nadměrné vlhkosti. Při bližším pohledu pak mohou být objeveny i malé zárodky plísně. Na stropě jsou plísně viditelné mnohem více, neboť na stěnách mohou být překryty tapetami nebo mohou růst přímo v izolaci.

Zatuchlý, plesnivý zápach

Nábytek byste neměli umisťovat příliš blízko zdí, jelikož je tím snížena cirkulace vzduchu. Vlhkost se tak za ním hromadí a pára postupně kondenzuje na stěnách a nábytku, což může způsobit nepříjemný zatuchlý zápach. Na nadměrnou vlhkost je náchylný především čalouněný a dřevěný nábytek, protože má tendenci nadměrnou vlhkost ze vzduchu pohlcovat.

Plísně v koupelně a kuchyni

Pokud není zajištěna dostatečná ventilace v malých prostorách, koncentrace vzdušné vlhkosti roste. Pak se může objevit plíseň například v koupelně ve spárách, na stěnách a stropu nebo v kuchyni na skladovaných potravinách.

Plíseň v klimatizaci

Klimatizace je možná tím nejlepším místem, kde hledat plísně. Plesnivé kolonie se vytvářejí především okolo sacího ventilu nebo vzduchového filtru a díky proudění vzduchu se tak mohou šířit po celé domácnosti.

Příčina mokrých fleků a plísní v koutech

Máte doma v rozích a koutech mokré fleky či dokonce plísně a nevíte z čeho? Příčinou je téměř vždy nízká povrchová teplota omítky na vnitřní části obvodové stěny ve spojení s vysokou relativní vlhkostí vzduchu.

Krátkodobým řešením je intenzivní klasické větrání okny, které vlhkost sníží. Pokud větrat nebudete, pak vysoká relativní vlhkost vzduchu bude problémem. Ta by měla být v ideálním případě mezi 50 až 60 %. U relativních vlhkostí vzduchu nad 80 % už rosné body vznikají prakticky kdekoliv a bez častého pravidelného větrání okny či pomocí automatického větracího systému se tento stav nezlepší.

Ideálním dlouhodobým řešením mokrých fleků a plísní je zateplení stěny z její vnější, případně vnitřní strany. Díky zateplení zamezíte kondenzaci vodní páry v chladném místě a eliminujete tím tak vznik plísní, které jsou často příčinou alergií či jiných respiračních potíží. O zatepelní domu přírodními materiály jsme více psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená výrazně prodraží

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Strach z covidu vystřídal strach z války. Co byste měli...

Poznejte cyklistickou perlu a jednu z nejkrásnějších tras v...

Jak se promítá válka do letní sezony? Češi mění své...