Zazimujte zahradní jezírko včas a ochraňte jej před blížícími se mrazy

Zahrada 20. října 2020 | 12:59 — Klára Sanders
Teploty venku pomalu ale jistě klesají a pokud vaši zahradu zdobí jezírko, nastal čas na jeho zazimování. V nejlepším případě by jezírko mělo být zazimované před prvními mrazy, hlavně pokud v jezírku chováte ryby.
Další 4 fotografie v galerii
V nejlepším případě by jezírko mělo být zazimované před prvními mrazy / Depositphotos

Na podzim vyžaduje zahradní jezírko o něco větší péči než v létě. Je potřeba zabezpečit rostliny, rybky či vodní želvy před zimou, aby ji přečkaly ve zdraví. Kromě vybírání spadaného listí je nutno jej zazimovat.

Postup přípravy zazimování jezírka se volí podle velikosti a jeho využití. Důležité je především to, jestli máte v jezírku ryby. Pro jejich přežití musí být samozřejmě zabezpečeno alespoň základní okysličení. K tomu musí být jezírko předem uzpůsobeno, nebo musí být v provozu provzdušňovače, které to nahradí.

Co může zima způsobit zahradnímu jezírku?

  • poškození filtrace
  • roztržení skimmeru
  • úhyn rybek
  • zkažení vody pod ledem

Jezírko má v zimě svou odpočinkovou fázi, na kterou musí být dostatečně připraveno. Při špatné úpravě totiž jezírko v zimě utrpí značné škody. Mráz nejen, že poškozuje filtrační technologii, ale v případě zahradního jezírka s rybkami způsobuje i jejich strádání a následný úhyn. Musí se také počítat s větším objemem zmražené vody.

Co je dobré na zimu schovat?

Nikdy nerozbíjejte led. Mohli byste poškodit fólii a otřesy by navíc mohly zabít rybky. Přípravu jezírka na zimu se vyplatí dělat pěkně od základu. Před prvním mrazem proto odstraňte všechny kluzké předměty z okolí jezírka, aby nedošlo v zimě k podklouznutí a nepříjemnému úrazu. Pokud má vaše jezírko skimmer (odsavač povrchových nečistot), tak na zimu upustěte vodu pod úroveň skimmeru, aby nedošlo po zmrznutí vody k jeho roztržení. Když nemůžete vodu odpustit (například kvůli čerpadlu), tak skimmer z jezírka na zimu vyjměte.

Vždy na zimu ukliďte UVC lampy, které jsou stejně v našich podmínkách přes zimu nevyužité, protože se řasy ve vodě za nízkých teplot nepřemnoží. UVC lampu nechte vysušit a ukliďte ji do sucha. Při uložení si samozřejmě zkontrolujte její stav a dávejte pozor, aby se mechanicky nepoškodila. Samotný filtr i filtrační sadu na zimu také vypusťte. Vždy zkontrolujte, jestli v ní nezbylo větší množství vody, které by filtraci mohlo poničit. Filtrační médium poté uložte na bezpečné místo, kde se zabrání poškození.

Co naopak na zimu připravit?

Větší zahradní jezírko v zimě nezamrzá do hloubky a mrazy v něm vydrží i čerpadlo. To můžete nechat ve vodě, pokud je uloženo ve větší hloubce než 80 cm. Jedná se totiž o nezámrznou úroveň, takže mu nehrozí mechanické poškození zamrzlou vodou. Pokud však máte čerpadlo v nižší hloubce, tak ho z jezírka na zimu vytáhněte. Na následné uskladnění je ideální např. kbelík s vodou, který uložíte na místo, kde nemrzne.

Pokud chcete udržet vodu jezírka na zimu provzdušněnou, můžete použít vzduchovací kameny. Ty umístěte přibližně 20 centimetrů pod hladinu, kde budou čeřit vodní hladinu, aby nezamrzla. K tomu můžete účinně využít i protimrazová čerpadla, která ženou teplejší vodu na hladinu a zajišťují nezamrzlý otvor. Jsou tak vhodné i do jezírka s rybami. Pro větší množství ryb je však lepší kvalitní vzduchování, které využijete celoročně.

Čištění jezírka 

Pokud jste v jezírku zimovali ryby, případně i vodní želvy, je důležité jej na podzim vyčistit od organických zbytků, jako jsou zbytky rostlin, spadané listí nebo mrtví živočichové. Vylovit je můžete síťkou nebo jezírko aspoň zčásti vypustit, vyčistit a znovu vodu doplnit. 

Ze zbytků rozkládajících se rostlin se uvolňují toxické plynné látky, které mohou v omezeném prostoru jezírka dosáhnout nebezpečně vysoké hladiny a obyvatele otrávit. Psali jsme také: Shrabané listí nevyhazujte, můžete si díky němu vylepšit půdní poměry na vaší zahradě

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Peugeot představil v Las Vegas šokující koncepční auto. Podívejte se, kam bude směřovat design sériových modelů

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...