V provoněné ložnici se vám bude lépe spát. Ne každá vůně se sem ale hodí a některé dokonce spánku škodí

Dům 25. října 2020 | 15:47 Helena Malá
Možná jste to nevěděli, ale čichové receptory výrazně ovlivňují naše snění a klidný spánek. V příjemně provoněné ložnici zkrátka usnete jako miminko. Musíte ale vědět, které vůně jsou vhodné, některé totiž naopak klidnému spánku nepřidají.
Další 3 fotografie v galerii
Ložnici můžete provonět i živými květinami / Pixabay

Asi je každému jasné, že pokud to bude v ložnici zapáchat, moc příjemně se vám v ní spát nebude. Naopak jsou vůně, například levandulová, vanilková, skořicová či čokoládová, které na naše smysly působí blahodárně a mohou vám tak zajistit klidné a spokojené snění. Pro snížení stresu a pocitu úzkosti je vhodný také cypřiš. Mozek velmi rychle rozpozná, co je pro váš čich nepříjemné a naopak. Rychle zpracuje a pošle informaci dál a okamžitě tedy ovlivní stav mysli. Důležitá pak není jen správná vůně, ale také její intenzita.

Těžké vůně se do ložnice nehodí

Jsou lidé, kteří těžké vůně milují. Pokud ale jde o ložnici, tak právě tyto vůně sem rohodně nepatří. Mohou dokonce způsobit bolesti hlavy, kterých se pak těžko zbavujete. Ani citrusové aroma není do ložnice úplně ideální. Tato vůně totiž působí příliš povzbudivě, což opět nejde se spánkem ruku v ruce.

Bylinkami nic nezkazíte

Pokud si nejste jisti, zvolte vůni jakékoliv bylinky, ze které si můžete připravit i uklidňující čaj. Které to jsou?

  • levandule
  • heřmánek
  • růže
  • dobromysl
  • mandarinka

Pokud vás trápí nespavost, zkuste si večer uvařit heřmánkový čaj a provoňte svou ložnici levandulí. Bylinky jsou rozhodně lepším a voňavějším řešením než prášky z lékárny.

S intenzitou to nepřehánějte

Jak už jsme v úvodu zmínili, důležitá není jen samotná vůně, ale také její intenzita. Pro ložnici rozhodně platí, že méně je více. Vašemu klidnému spánku prospějí jemné vůně s nižším dávkováním. Silné aroma může opět způsobit bolehlav a kvalita spánku bývá narušena. Důležitý je proto i způsob, jakým přirozené aroma navodíte.

Někdy stačí pár kapek esence na polštář. Co se týká hořících svíček, těm se raději vyhněte. Jednak vám jejich plamen bere vzduch a také hrozí, že u zapálené svíčky usnete. Hasiči každý rok vyjíždějí ke stovkám takových případů. Do ložnice jsou ze stejného důvodu nevhodné i aromalampy nebo vonné tyčinky. O tom, jaké kombinace esenciálních olejů se k sobě hodí, jsme psali zde.

Ani elektrické osvěžovače nejsou do ložnice ideální volbou. V ložnici by mělo být co nejméně přístrojů zapojených do sítě a složení průmyslové vonné směsi navíc může připomínat spíše chemický koktejl.

Raději sáhněte po difuzéru a zvolte jemnou intenzitu vůně. Vhodné jsou také různé vonné sáčky naplněné bylinkami. Dobře poslouží i vonné mýdlo.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili v hlubinách oceánu podivný útvar. Tři tisíce metrů pod hladinou oceánu na dně podmořského jezera

Dopřejte okurkám zálivku z mléka. Dosáhnete tak maximální...

Jak se nadobro zbavit slimáků přírodní cestou. Vsaďte na...

Pěstujte cukety jako to dělají v Itálii. V létě pak doslova...

Zahrádkářský kalendář: Co v květnu vysadit a na jaké...

Vyrobte si jednoduše tvářenku z přírodních surovin

Pravé italské špagety carbonara. Nešizené a bez smetany