I zazimovaný balkon mohou zdobit rostliny. Musíte ale vybrat správné, kterým zima nevadí

Zahrada 09. listopadu 2020 | 10:50 — Helena Malá
Zazimovat je třeba také balkon. Neznamená to ale, že musí být nutně prázdný. I v tomto období ho můžete vyzdobit živými rostlinami. Jen musíte vědět, jaké druhy zvolit.
Další 4 fotografie v galerii
Také balkon je vhodné zazimovat / Depositphotos

Zima už vyloženě klepe na dveře a může tu být dřív, než se nadějete. I proto je nejvyšší čas zazimovat balkon, který jste využívali celé léto. Poradíme, na co nezapomenout i to, jak si lze i v tomto čase balkon ještě vyzdobit.

Teplomilné rostliny dejte domů

Pokud máte na balkoně teplomilné rostliny, přeneste je domů do tepla. Nejlépe jim bude v místnosti, kde teplota nepřesáhne 15 stupňů Celsia. Omezte také zálivku, dopřejte rostlinám vláhu tak jednou za dva týdny. Odolnější rostliny nechejte klidně venku, ale květináč i nadzemní část obalte geotextilií nebo jutou. U kmínku je dobré nechat trochu místa na zálivku. Aby půda nevysychala a nepromrzala, můžete ji pokrýt vrstvou mulče.

Ukliďte nábytek a podlahu

Pokud máte možnost přemístit nábytek z balkonu jinam, určitě to udělejte. Posloužit vám může třeba sklep. Pokud to nejde, musíte vše nechat na balkoně. V takovém případě je ale dobré nábytek překrýt plachtou, která nábytek ochrání před povětrnostními vlivy. Mrazům dobře odolávají kousky z kovu nebo umělého ratanu, dřevěný nábytek je ale poněkud náchylnější.

Před nástupem zimy pak vyčistěte také podlahu. Na dlažbu můžete použít třeba vysokotlaký čistitč, ale poradíte si i bez něj. Dřevěnou podlahu opatrně vyčistěte a pak naimpregnujte vhodným přípravkem.

Ošetřete kovové části proti rzi

Hodně lidí zapomíná před zimou na ošetření kovových částí balkonu proti rzi. Ať už jde o konstrukci, zábradlí nebo kovové části zastínění. Pořiďte si přípravek proti korozi a vše kovové jím natřete. Na jaře vás pak nepřekvapí rezavá místa.

Stínicí technika

Pokud máte na balkoně stínicí techniku, sundejte ji a uložte dovnitř. Než to ale uděláte, pořádně vše vyčistěte. Na potah markýz lze použít vlažnou mýdlovou vodu. Než vyčištěnou stínicí techniku uložíte k zimnímu spánku, nezapomeňte ji pečlivě vysušit, jinak vám může na potahu vzniknout plíseň. Totéž platí o slunečníku. O tom, jak se v bytě bránit slunečním paprskům, jsme psali zde.

Oživte balkon vhodnými rostlinami

I  zazimovaný balkon však mohou zkrášlit živé rostliny. Jen je třeba zvolit vhodné druhy, kterým chlad nevadí. Které to jsou? Třeba tyto:

 • vřesy a vřesovce
 • zakrslé jehličnany
 • zimostráz
 • barvínek
 • brslen
 • libavka
 • hebe
 • cesmína
 • čemeřice
 • jaterník
 • břečťan
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i teplé dny plnými doušky

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i...

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zemička sice malá, ale nesmírně krásná. Úžasná místa v...

Zavřít reklamu