Udělejte si na zahradě krmítko i pro veverky

Zahrada 26. prosince 2020 | 17:17 — Klára Sanders
Krmení ptáčků není jen hezký zvyk, ale pomáhá těmto drobným zvířátkům přežít zimu. Stejně tak můžete pomoci i veverkám. Udělejte jim na své zahradě krmítko a roztomilý hlodavec si k vám najde cestu.
Dalších 5 fotografií v galerii
Přidejte v zimě k ptačí budce i krmítko po veverky / Pixabay

Pokud máte rádi zvířata a přes zimu jim rádi pomáháte přikrmováním, můžete k ptačí budce přidat i krmítko pro veverky. Jejich skotačení vás mnohdy rozesměje a ráno vás může veverka zdravit z větve za oknem.

Strava veverek je hodně zdravá, možná by stálo za to se inspirovat. Veverky milují oříšky. Na rozdíl od lidí nepotřebuje žádný louskáček, ten si nosí s sebou ve své tlamičce. Oříšek zvládne rozlousknout během pár vteřin. Kromě oříšků jí chutnají různá semena, v jehličnatých lesích si nejraději vybírá ta smrková. Občas si zpestří jídelníček houbami a menšími rostlinkami.

Veverky vaši pomoc ocení

Veverky nejsou hloupé a myslí i na zimní zásoby. Ne vždy je však správně odhadnou, mnohdy se stane, že jejich spíž zeje prázdnotou. A to přivádějí na svět mláďata už od února. Před zimou si ukládají kromě ořechů i žaludy, bukvice a houby.

Umístěte krmítko pro veverky na vaši zahradu

Pro veverky si můžete pořídit i speciální krmítko. Většinou je vyrobeno ze dřeva s přední průhlednou plexisklovou stranou. Krmítko má z horní části dvířka, veverky se brzy naučí, jak si mají dvířka otevřít a vzít si potravu. Nezapomínejte plnit krmítko i ptáčkům. 

Díky zavírání máte jistotu, že zůstane jídlo právě pro ni. V klasickém krmítku jí většinou vše sezobou ptáci. Pokud si pořídíte veverčí krmítko, snažte se ho umístit výše od země, aby se k němu nedostali například psi. Veverky jsou sice rychlé, ale lehce zranitelné.

Do krmítka můžete kromě ořechů a semínek přidat kousek jablka nebo hrušky. Veverky si pochutnají i na křížalách a dalších druzích sušeného ovoce, které ale nesmí být přislazované. Pokud přikrmujete čerstvým ovocem, kontrolujte stav krmítka. Při teplejším počasí by se ovoce mohlo zkazit, pak je nutné krmítko vyčistit. 

Veverka si své obydlí umí zateplit

Veverka si přebytečnou potravu ukrývá do dutin stromů, když není zamrzlá zem, tak si ho ráda zahrabe. Větší dutina stromu jí slouží jako domov. A stejně jako my provádí jeho důkladné zateplení, na které používá rozcupovanou kůru stromů. Zateplení má naprosto dokonalé, i v mrazech může mít ve svém obydlí kolem 20 stupňů Celsia.

Pro veverku ani ostatní zvířátka není dobré nepravidelné krmení. Navyknou si chodit právě k vám, tak se je snažte nezklamat. Mohlo by se stát, že se jim nepovede najít rychle jiný zdroj potravy a mohly by zemřít hladem či vyčerpáním. Psali jsme také: Lojové koule pro ptáčky si můžete vyrobit sami. Prozradíme, jak na to

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu