I úklid jde s dobou. Pomůcka za pár korun perfektně vyčistí skvrny od propisky, zašlé spáry i mastnotu

Dům 24. března 2021 | 10:44 — Helena Malá
Nad hadrem z mikrovlákna se při úklidu domácnosti už nikdo nepozastaví. Moderních pomocníků však existuje více. Věděli jste například, že existuje i speciální nano houbička, se kterou bude úklid hračka? Dokáže podstatně víc než obyčejná houbička, kterou používáte při mytí nádobí.
Další 3 fotografie v galerii
Melaminová houbička zvládne vyčistit skvrny od bláta na zdi, zašlé spáry v koupelně i čmáranice od dětí na zdi / Depositphotos

Skvrny od propisky, šmouhy od bot nebo mastné fleky. To vše dokáže nano houbička z melaminových vláken snadno vyčistit, a to bez použití vody a saponátu. Umí toho ale podstatně více a využijete ji nejen doma, ale také na zahradě. Stojí přitom doslova pár korun.

Podle babských rad je třeba na výše zmíněné skvrny vzít glycerin, líh, sodu, zubní pastu či prášek do pečiva. Pokud však máte po ruce nano houbičku, složité zpracovávání různých pastovitých hmot a pracné čištění odpadá. Melaminová houbička totiž obsahuje malé a velké póry, malé zajistí narušení nečistoty a velké nečistotu jednoduše odstraní.

Houbička, která může zachránit svět

Že není houbička jako houbička, vědí i vědci. I proto byla nano houbička francouzským deníkem Le monde zařazena mezi 11 chytrých vynálezů, které mohou zachránit planetu. Tým vědců z Riceovy univerzity totiž objevil, že díky nano houbičkám je možné podstatně lépe zvládat ekologické katastrofy, jako je potopení ropného tankeru. Jsou totiž schopné absorbovat stokrát větší váhu než samy mají. Navíc nemají rády vodu, kterou nevsakují, ale naopak je přitahuje ropa. Tyto maličké houbičky je možné použít několikrát.

Široké uplatnění

Ovšem zpět k úklidu. I v domácnosti má totiž melaminová houbička velmi široké uplatnění. Poslouží v kuchyni, koupelně, dílně, ale třeba i na zahradě. Hravě si totiž poradí s odstraněním nečistot a drobných škrábanců ze zdí, plastu, kůže nebo třeba dřeva.

Pokud vás trápí třeba zašedlé vypínače, zašlé kliky, malůvky od propisek a fixů na zdi nebo vodní kámen, s nano houbičkou se všech těchto potíží zbavíte raz dva. Zbaví vás i zaschlého tuku a olejových skvrn, nad kterými jste už dávno mávli rukou. A jestli vám vadí nevzhledné usazeniny na zahradním nábytku, které časem vznikly vlivem počasí, můžete si být jisti, že po použití nano houbičky bude vše zase jako nové.

A pozor! To nejlepší na konec. Melaminová houbička zvládne vyčistit také zašlé spáry mezi kachličkami, a to bez větší námahy.

Jak s nano houbičkou pracovat

K odstranění skvrn pomocí melaminové houbičky nepotřebujete žádný čisticí prostředek. Jednoduše začnete povrch třít houbičkou a během chvilky je po skvrnách i škrábancích. Pokud nečistota stále odolává, zbytečně na houbičku netlačte, začala by se drolit. Navlhčete ji čistou vodou a pokračujte v čištění. Po vyčištění stačí jen houbičku propláchnout a před dalším použitím nechat uschnout.

Pokud potřebujete jen menší houbičku, snadno si uřežte nožem tolik, kolik potřebujete. Jde to velmi jednoduše.

Na co si dát pozor

Melaminová houbička není úplně vhodná na lakované povrchy s výrazně strukturovaným povrchem. Před použitím na povrchy náchylné k poškrábání je proto vhodné houbičku nejprve vyzkoušet na malém, méně viditelném místě.

Není také dobré používat houbičku spolu s čisticím prostředkem. A pokud ji potřebujete kvůli odolným špínám navlhčit, nevymačkávejte z ni vodu tak, jak jste zvyklí u běžné houbičky. Buďte šetrnější a vodu dostaňte pryč jen tak, že ji na plocho zmáčknete mezi dlaněmi. Věděli jste, že každá místnost by se měla uklízet jinak barevným hadrem a čisticími prostředky? Více se o tématu dočtete zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dvě bizarní hvězdy mohou být původem zvláštní anomálie, kterou před časem zachytilo několik observatoří

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....