Sušení prádla v interiéru může i ohrozit zdraví. Nepodceňujte rizika a sušte chytře

Dům 25. září 2021 | 09:51 — nov
S nastupujícím podzimem ubývá dnů, kdy je možné sušit prádlo venku. Pokud nemáte sušičku, nezbývá nic jiného, než ho pověsit doma. A to s sebou nese řadu potíží. Jednak nebývalé zvýšení vlhkosti, ale také možnost vzniku plísní a s tím spojená zdravotní rizika. Jak tedy sušit prádlo, abyste zmíněným potížím předcházeli?
Dalších 5 fotografií v galerii
Sušíte prádlo v zimě doma? Hrozí vám zdravotní problémy. / Shutterstock

Sušení prádla i několikrát týdně obrovským způsobem zvyšuje vlhkost v celé domácnosti. S každou várkou vypraného prádla to může být až několik litrů vody. A tu je nutné maximálně eliminovat nebo se jí účinně zbavit.

Vlhkost neprospívá zdraví

Sušení prádla v každém interiéru kvůli zmíněné vlhkosti podstatně přispívá k možnému vzniku plísní, případně i rozmnožování roztočů, kterým se ve vlhkém prostředí daří. To může zhoršit stav u astmatiků, ale také vyvolat dýchací potíže i u zdravých jedinců. Proto je důležité se na tento problém zaměřit a dodržovat několik rad.  

Jako první se ujistěte, že máte pračku pro ždímání nastavenou na nejvyšší možné otáčky vzhledem k druhu prádla. Choulostivější věci se sice neždímají na nejvyšší otáčky, ale také neabsorbují tolik vody. Proto se nesnažte u tohoto druhu prádla volit vyšší než doporučené otáčky, protože byste mohli své oblíbené kousky poškodit.  

Nesušte v koupelně

Dříve bylo běžné, že byly v koupelně natažené šňůry na prádlo. Jenže koupelna je nejméně vhodným místem pro sušení prádla. Především pokud nemá okno. Kvůli koupání a sprchování je v koupelně nejvyšší vlhkost, která brání procesu sušení. Prádlo v koupelně schne mnohem déle a přispívá k vyšší vzdušné vlhkosti a s tím spojenými podmínkami pro vznik plísní.

Kde sušit

Vhodné je sušit prádlo v dobře větratelných a vytápěných prostorách. Pokud vám to dispozice vašeho bytu dovolí, sušte prádlo například v pokoji pro hosty nebo v místnosti, kterou nevyužíváte tak často. Aby se proces sušení urychlil, prádlo při sušení nedávejte příliš k sobě a nikdy přes sebe. V takovém případě by mohlo prádlo zatuchnout. Není vhodné ani sušení na radiátorech, protože tím snižujete jejich účinnost a teplotu v místnosti. Tím byste mohli způsobit rosení oken a vznik plísně na oknech, parapetech nebo i stěnách. Na topení lze dát prádlo případně jen krátce dosušit.

Jak se zbavit vlhkosti

Jestliže nemáte jinou možnost sušení prádla, zvažte pořízení vhodného odvlhčovače. Ten bezpečně zachytí přebytečnou vlhkost a pomáhá rychlejšímu sušení. Místnost, kde sušíte prádlo, také důkladně větrejte. Okno nechejte otevřené alespoň na ventilačku po celou dobu sušení. V zimě pak větrejte krátce, ale klidně otevřete všechna okna v bytě. Zbavíte se tak vlhkosti, ale zároveň nedojde k ochlazení stěn. Čerstvý vzduch se pak také rychleji ohřívá.

Pořiďte si sušičku

Pokud vám to dovolí finanční možnosti, zvažte pořízení sušičky nebo kombinované pračky se sušičkou. Ta se postará o dokonalé sušení a navíc většinu prádla po sušení nebudete muset žehlit. Svých snů o sušičce se nemusíte vzdát ani v případě, že máte malou koupelnu. Více o tomto tématu si přečtěte zde.

Zdroj: News.com.au.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bára Basiková si připomíná 30 let od vydání svojí první desky

Hrabat listí, nebo nechat být? Užitečné informace, které...

Nové využití pro staré noviny. Leští, absorbují vlhkost i...

Stačí třicet kaštanů a připravíte mast, která uleví...

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Zavřít reklamu