Pozor na nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští při podzimní výsadbě stromů a keřů

Zahrada 15. října 2021 | 10:58 Zuzana Procházková
Podzim je obdobím, kdy si od zahrady rozhodně nemůžeme oddychnout. Kromě toho, že je potřeba vše zazimovat a ochránit před mrazy, nastává ideální čas k výsadbě nových keřů i stromů. Poradíme vám, na jaké nejčastější chyby si dát pozor.
Další 2 fotografie v galerii
Po zasazení je důležité překontrolovat, zda zemina dostatečně přilnula ke kořenům / Shutterstock

Podzimní výsadba stromů a keřů je jednou z nejdůležitějších v rámci celého roku. Je to z toho důvodu, že stromy během zimy stihnou dostatečně zakořenit, posílí tak a na jaře krásně porostou. Spousta lidí však nerespektuje nároky stromu na stanoviště, hloubku jámy nebo například hnojení, a to je chyba. Ukážeme si proto, v jakých oblastech se při výsadbě nejčastěji chybuje.

1. Nevhodně zvolené stanoviště

Každý strom a keř, který si zakoupíte, má specifické požadavky na stanoviště. Může se jednat o nárok na slunce, stín nebo například vlhkost a větrnost. Tyto nároky na místo je potřeba předem zjistit v zahradnictví, a podle toho poté volit stanoviště na vaší zahradě.

2. Velikost vykopané jámy

Další oblastí, ve které lidé při podzimní výsadbě stromů chybují, je šířka a hloubka jámy. Vykopaná jáma by měla být velká a hluboká natolik, aby se v ní všechny kořeny pohodlně rozprostřely a nijak se mezi sebou nekřížily či neohýbaly.

3. Chybějící opěrný kůl

Nově zasazené stromy i keře potřebují nějakou oporu, ke které je minimálně přes zimu důkladně zafixujete. Nejenže tímto krokem přecházíte vyvrácení stromu, ale také jej podpoříte v zakořenění a celkové stabilitě.

4. Nesprávné hnojivo

Spousta zahrádkářů v dobré víře pomoci stromku přidá po výsadbě do hlíny přemíru hnojiva. Výsledný efekt je bohužel více ke škodě než k užitku. V ideálním případě po vykopání jámy přidejte na dno dostatek uleželého kompostu (nikdy ne čerstvého) nebo kompostu fermentovaného, který je k zakoupení ve formě peletek. Další přihnojování není až do jara potřeba.

5. Vznikající vzduchové kapsy

Po zasazení je důležité překontrolovat, zda zemina dostatečně přilnula ke kořenům a nevznikla tak vzduchová kapsa v prostoru jámy. Proto je vhodné zasypávat kořeny stromu dobře prosetou hlínou bez hrudek a stromkem v průběhu několikrát jemně zatřást, aby se udusala hlína kolem kořenů.

6. Nevhodné zalévání

Předposlední nejčastější chybou v oblasti výsadby stromů na podzim je nepřiměřená zálivka. Nově zasazený strom potřebuje velkou dávku vody, aby se voda zvládla vsáknout až k půdě pod kořeny. Co se týká opadavých dřevin, ty už na podzim a během zimy zalévat nemusíte. U těch stálezelených dřevin je však známo, že je potřeba zalévat i přes zimu. Dále čtěte: Tipy, jak zpracovat a k čemu využít nedozrálá rajčata. Nevyhazujte je, pomůže prastarý italský trik.

Zdroj: housebeautiful.com, treenewal.com, plantnebraska.org.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená výrazně prodraží

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Strach z covidu vystřídal strach z války. Co byste měli...

Poznejte cyklistickou perlu a jednu z nejkrásnějších tras v...

Jak se promítá válka do letní sezony? Češi mění své...