Praktické výrobky ze špuntů od vína, které poslouží v domácnosti

Dům 11. ledna 2018 | 10:55 — Marie Drahá
O korku coby kvalitním materiálu není pochyb. Jako zátka u vína se používá už od roku 1530. Je pružný, lehký, přitom výborně tepelně izoluje a snese teplotu až do 120 °C. Máte rádi víno? Korek sbírejte. Dají se z něj vyrobit praktické věci i dekorace, které vypadají opravdu stylově.
Dalších 13 fotografií v galerii
Staňte se sběratelem špuntů od vína, nebudete litovat / Shutterstock

Korek je kůrou dubu korkového, který roste hlavně v Portugalsku. Sklízí se nejdřív po devíti letech, na opravdu kvalitní materiál se čeká i třicet let. A to už o něčem vypovídá. Navíc nechávat si zátky je fajn věc. Jednak zjistíte, kolik vína za určité období spotřebuje, jednak si tím otevíráte obrovský prostor pro kreativitu. Z korku jdou vyrobit skutečně kouzelné věci. Nejsou přitom nijak složité a v domácnosti dobře poslouží.

Co budete potřebovat?

Dostatečné množství korkových zátek
Lepidlo na korek nebo tavící pistoli

Se sbíráním korků vám mohou pomoci známí, jdou ale koupit i samostatně. Při práci pozor, ne všechny špunty mají stejný tvar. Je potřeba vybírat, aby k sobě pasovaly. Někdy bývá jejich část zničená od vývrtky, takže je nepoužitelná. Ale za vyzkoušení tvoření z korku rozhodně stojí.

Tipy na výrobky

 • Podtácky. Kulatý, čtvercový nebo ve tvaru obdélníku? Záleží na vás. Dostatečný počet zátek sřízněte na třetinu (musí být stejně vysoké), slepte bokem k sobě a ořízněte do požadovaného tvaru. Zátky lze také naskládat na libovolnou tenkou podložku naležato a jednoduše nalepit. Pod hrnečky s kávou i sklenkou vína budou originální.
 • Prkénko. Začněte od středu. Korky slepujte bočními stranami k sobě a postupně přidávejte do požadované velikosti. Buď necháte tvar hranatý, nebo jej oříznete do kulata – až korky pořádně zaschnou. A máte skvělou podložku pod horké hrnce.
 • Věnec. Tady bude potřeba korků opravdu hodně. Krom toho si připravte tavící pistoli a jednoduchý polystyrenový korpus na věnec. Korky se na něj lepí celé, ty nejhezčí na přední stranu. Zajímavě vypadají čisté v kombinaci ze zátky od červeného vína.
 • Nástěnka. Jako podklad můžete využít starý dřevěný podnos nebo rám obrazu zpevněný zezadu kartonem. Na podklad nanesete lepidlo a libovolně lepíte špunty. Spočítejte si, aby vám hezky seděly.
 • Magnetky. Obyčejné magnetky, které koupíte v každém papírnictví nebo školních potřebách, nalepte na korky sříznuté na polovinu. Poslouží na přichycení vzkazů nebo pohlednic na tabuli i ledničce.
 • Vázy a květináče. Vytvořte slepením korků nádobu, která zakryje starší nevzhledný květináč nebo vázu. Anebo ji jednoduše špunty oblepte.
 • Ptačí budka. Z korkových zátek dokážete udělat tělo domku do určitého tvaru, potřebovat však budete podlahu a stříšku. Pomoci si můžete kousky dřeva nebo starého plechu.
 • Věšák na klíče. Vytvoříte jej podobným způsobem jako nástěnku. Připevníte na zeď a do korků zapíchnete háčky, na které budete klíče věšet. Už nikdy je nebudete hledat před odchodem do práce.
 • Věšák na bižuterii. Postup v případě věšáku na náramky a náušnice je naprosto stejný. Stačí si jen zvolit hezký rám, který nebude pokoji kazit dojem. Špunty lze skládat libovolným způsobem. Bižuterii udrží hezké větší připínáčky. Jak si vyrobit za pár minut krásný stojan na své náramky, hodinky či prstýnky, zjistíte i zde.
 • Svícen. Menší skleničku umístíte do větší a meziprostor vysypete špunty. Dovnitř může jít čajová svíčka. Jednoduchý a efektní svícen za pár korun.
 • Obraz. Ze špuntů si můžete na zeď vytvořit jakýkoliv motiv. Nabízí se láhev vína se skleničkami, ale fantazii se meze nekladou. Různé motivy lze odlišit různou barvou jednotlivých zátek.
 • Obložení. Skuteční milovníci vína si dělají z korkových zátek dokonce obklad do kuchyně. Je však potřeba zvážit, zda se vám do bytu skutečně hodí. Co to třeba vyzkoušet nejdřív na chalupě?
 • Předložka. Velkou zásobu špuntů nalepte na protiskluzovou podložku a máte předložku do koupelny. Chce to jen velkou dávku trpělivosti.
 •  Dekorace. Špunty lze zaplnit velkou skleněnou vázu, nebo je slepit do tvaru srdce a vykouzlit tak romantickou atmosféru. Tipů na kreativní tvoření z korku je nepřeberné množství. Pokud nemáte představu, inspirujte se na internetu.
Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu