Milujete okurky? Pak je budete zbožňovat ještě víc. Umí dokonale vyčistit nerez i odpudit slimáky. A to není vše

Ostatní 26. dubna 2018 | 10:51 — Šárka Vondráčková
Okurky v sobě skrývají více, než si myslíte. Kromě toho, že jsou na jídlo, lze s nimi kouzlit i v domácnosti. Nevěříte? Je to tak!
Další 3 fotografie v galerii
Okurky jsou skvělým pomocníkem i v domácnosti / Shutterstock

Okurky používáme do salátů, limonád, nakládáme je a nebo si je dáváme na oči jako obklad. Lák z kyselých okurek zase obvykle vylejete. Ale máme pro vás další nápady, jak ještě využít obě tyto suroviny. A to nejenom v domácnosti, ale i na zahradě.

Leštěnka na boty

S okurkou obnovíte lesk starých bot. Jednoduše je vydrhněte čerstvě ukrojenou okurkou. Tento přírodní lak na boty je extra nápomocný především v deštivém počasí, pomáhá totiž i odpuzovat vodu.

Proti zamlžování 

Jestli neustále řešíte zamlžování zrcadel, přetřete jeho povrch plátky okurky a máte po problému.

Vyčistí nerez

Okurka vám pomůže i s domácností. Jestliže neustále čistíte vodovodní baterie, umyvadlo či nerezové plochy a ohromující výsledek se ne a ne dostavit, existuje snadné řešení. Okurku pokrájejte na plátky a přetřete s ní povrch, jenž chcete dokonale vyleštit. Jakmile okurku necháte chvíli působit, přetřete povrch ubrouskem a uvidíte, že okurka nezanechala žádné šmouhy. A navíc, co je nejdůležitější, nemusíte čistit přípravky, které jsou plné chemie.

Jako guma

Gumová slupka okurky může skutečně jako guma fungovat. A nejenom na papíře, ale i na stěně či na nábytku, když vám je v záchvatu kreativity pomalovaly děti. Postižené místo přejíždějte neoloupanou okurkou a uvidíte, jak "umění" začne mizet. Pozor, opatrně, gumujte skutečně jen tou suchou slupkou, vytlačit šťávu je nežádoucí.

Odpuzuje hmyz

Také vám na zahradě při grilování vadí ten dotěrný hmyz? Tady je okurka doslova k nezaplacení! Nakrájejte kousek a dejte jej na hliníkový tác nebo do formy. Šťáva z okurky chemicky reaguje se sloučeninami z hliníku a tato látka hmyz skutečně odpuzuje. A pozor, údajně to funguje i proti slimákům. Proti nim můžete bojovat i pomocí epsomské soli, o které jsme psali zde.

Měď jako ze zlata

V tomto případě použijeme lák z kyselých okurek. Naneste trochu tekutiny na houbičku a měď vyleštěte. Bude znovu zářit novotou.

Hubí ale i vyživí

Lák z okurek má na rostliny jak blahodárné, tak i smrtící účinky. Totiž, jak na které rostliny. Pro lilie, petrklíč nebo vlčí mák, je požehnáním, protože milují kyselou půdu a lák funguje jako hnojivo. A pokud mají vaše rostliny v květináčích zažloutlé listy, znamená to, že pH půdy je příliš zásadité. Smíchejte 2 polévkové lžíce nálevu s 2 šálky vody a nastříkejte tuto směs na půdu. Naopak, pokud jej nalijete do rozprašovače, získáte fantastický a zcela ekologický postřik proti plevelu. Nejlepší je aplikovat ho za přímého slunce, které celý proces likvidace plevelu ještě podpoří. 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Zavřít reklamu