Pečujte o své růže bez chemie. Na plíseň zabere tato potravina

Zahrada 05. června 2018 | 13:16 — Šárka Vondráčková
Růže napadá celá řada chorob a škůdců, kteří nám dovedou tuto krásnou květinu výrazně poškodit nebo zcela zničit. Zkuste pár osvědčených „babských“ prostředků.
Další 3 fotografie v galerii
Růže jsou ozdobou každé zahrady / Shutterstock

Růže je třeba chránit před černou skvrnitostí, rzivostí, padlím, mšicemi, pidikřískem či pilatkou. Bohužel, některé choroby jinak než chemicky zničit nejdou, ale existuje pár přírodních tipů, jak bojovat přírodními prostředky.  

Na mšice s octem

Jestli vám vaše růže okupují mšice, vytaste se na ně s koktejlem z octa. Jednoduše si do dvou litrů vody dejte lžíci octa a touto směsí tři dny po sobě postříkejte květiny. Důležité je, aby vám do nich nezapršelo a postřik se tak nesmyl. Věřte, že těmto broučkům kyselý roztok nechutná.

Na skvrnitost a plíseň česnekem

Jeho účinky jsou známé už od středověku. Působí proti skvrnitosti i plísni. Na postřik budete potřebovat 100 g nasekaného česneku. Ten smíchejte s 50 ml rostlinného oleje a za občasného míchání nechte stroužky 24 hodin louhovat. Potom přilejte 950 ml vody a 10 ml tekutého mýdla. Směs přeceďte a rozřeďte ji vodou v poměru 1:19, to znamená, že k 50 ml výluhu přilejete 950 ml vody. Postřik provádějte večer nebo brzy ráno.

Česnek do hlíny

Na zastavení plísně působí také česnek. Stačí, když jej dáte do půdy mezi jednotlivé rostliny a plíseň se tímto přestane šířit. Kromě toho má česnek také příznivý vliv na růst růží. Navíc po něm budou ještě více vonět.

Tip pro krásné květy

Jestli chcete, aby vám růže krásně kvetly po celou sezonu, použijte na ně epsomskou sůl. Ta obsahuje spoustu sulfátu a horčíku, který růže doslova vyžadují. Jednoduše sůl nasypejte okolo růží, stačí 3 - 4 hrsti. Epsomská sůl také umí doslova zázraky s vaším ovocem či zeleninou. O tom, co vše dokáže v zahradě, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Pravidla cestování se mění téměř každý den. Aktuální...

Zavřít reklamu