Okna před zimou potřebují údržbu, je mnohem důležitější než na jaře

Dům 12. října 2018 | 12:31 — Veronika Prášilová
S blížící se zimou se většina z nás zaměřuje na zazimování zahrady, rostlin z balkonů či uskladnění bylinek. Málokoho ale napadne, že bychom se měli soustředit také na věci, které denně používáme, a které potřebují zazimovat také. O čem je řeč? O obyčejných plastových oknech a dveřích.
Dalších 5 fotografií v galerii
Nepodceňujte předzimní údržbu oken, vyplatí se vám / Internet

Okna se totiž nejčastěji umývají na jaře, aby se blýskala a sousedi uznale pokyvovali. Mnohem důležitější je ale jejich očista na podzim, a skla jsou až tím posledním, na co bychom se měli zaměřit. Udělejte si tedy čas a dopřejte oknům a dveřím důkladnou údržbu. Zlepšíte jejich funkčnost a výrazně prodloužíte životnost.

„Čistota půl zdraví“ platí i u oken

Nejprve při otevřených oknech pečlivě umyjte rámy, těsnění a odtokové otvory ve spodní části. Stačí k tomu voda s trochou běžného saponátu nebo mýdlový roztok. Vyvarujte se přípravků s rozpouštědly (aceton, benzin) a jinými agresivními látkami včetně abrazivních. Zabráníte poškrábání rámů, poleptání a nechtěnému zabarvení. Na čištění použijte například staré bavlněné tričko nebo jemnou část houbičky na nádobí.

Ošetřete těsnění

Prohlédněte těsnění, které musí být pružné a po zmáčknutí se vracet do původního stavu. Jestli zjistíte, že je těsnění zpuchřelé, odtržené nebo jinak vážněji poškozené, vyměňte jej za nové. Chcete-li to udělat sami, držte se doporučení výrobce oken nebo si nechejte poradit ve specializovaných prodejnách.

Těsnění by se mělo nejméně dvakrát ročně ošetřovat silikonovým olejem, důležité je to právě před zimou. Osvědčil se také olej na šicí stroje. Naprosto nevhodný je kuchyňský olej. Zakápněte také panty, pohyblivé části kování a vyznačené mazací otvory.

Máte okna se zimním režimem?

Pokud okna drhnou nebo správně nedoléhají, seřiďte je podle návodu výrobce. Netroufnete-li si na to, poraďte se se sousedy nebo se obraťte na servis. Dotáhněte také kliky. Většina novějších oken je opatřena přepínačem jarní a zimní ventilace (menšího vyklopení). Jestli vaše okna tuto součástku mají, otočte ji do příslušné polohy.

Nakonec se pusťte do skel, tady už vám asi příliš radit nemusíme. Ze zkušeností ale upozorníme na dekorace. Blíží se Halloween a Vánoce a děti si určitě budou chtít vyzdobit i okna. Používejte raději nálepky a jiné dekorace z obchodů, které by neměly po sundání zanechat na oknech nevhodné lepidlo. To se pak velmi špatně odstraňuje. Jak správně umývat okna v zimě, se dozvíte v našem dalším článku zde.

Větrání je a není věda

Poslední radou, jak udržet vaše okna v perfektní kondici, je správně větrat. Dlouho otevřená ventilačka má za následek kondenzaci vody a vznik plísně na rámech a v okolí oken. Mikroventilace také není vhodná, kondenzující voda namrzá a poškozuje těsnění. Ideální je rychlé intenzivní vyvětrání. Otevřete na pár minut všechna okna i dveře. Vzduch se vymění a stěny se nestihnou ochladit. Navíc ušetříte za topení, protože čerstvý vzduch se prohřeje daleko rychleji. Takto větrejte několikrát denně.

Dobrou pomůckou je vlhkoměr. Relativní vlhkost v domácnosti by v zimě neměla překročit 60 %, ideální je pod 50 %. Toto vám určitě rády pomohou hlídat děti. Zimní větrání tedy nechejte na nich, budou se cítit užitečně a vám odpadne jedna starost.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci zjistili děsivý osud mnoha tvorů v pravěku. Řeky a jezera se změnily v toxické kaše

Sušení prádla v interiéru může i ohrozit zdraví....

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Tipy, jak uchovat natrhané bylinky ze zahrady čerstvé až do...

Jak umít špinavé ruce od vlašských ořechů, aby zbarvení...

Zavřít reklamu