Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Ostatní 14. června 2019 | 11:25 — Veronika Prášilová
Také se občas potýkáte s tím, že se na vašem oblečení objeví skvrna, kterou nejste schopni vyčistit? Takový nález dokáže pořádně zkazit náladu, zvlášť, pokud se jedná o váš oblíbený kousek oblečení. Máme pro vás skvělý tip, jak se zbavit v podstatě jakéhokoliv fleku rychle a účinně.
Další 3 fotografie v galerii
Žlučové mýdlo fungovalo v minulosti a funguje i dnes / Internet

Kouzlo tkví v takzvaném žlučovém mýdle, o které si můžete přečíst na následujících řádcích.

Mýdlo s jelenem

O jádrovém mýdle jste možná slyšeli od svých babiček. Takzvané mýdlo s jelenem bylo odjakživa skvělým prostředkem pro ruční praní. Avšak nestačí úplně na vše, čeho byste se na svém oblečení potřebovali zbavit. Pokud i vy máte problém s nějakou skvrnou, vyzkoušejte žlučové mýdlo, které je doslova specialistou zejména na skvrny organického původu.

Není to nic objevného

Hlavní přísadu žlučového mýdla, kterou je volská žluč, přitom dobře znaly už naše babičky. V minulosti se získávala ze žlučovodu hovězího dobytka, což se s postupem času zjednodušilo, včetně celého pracího procesu, a vznikla žlučová mýdla, která již v sobě žluč obsahovala.

Žlučové mýdlo má většinou hnědou nebo hnědozelenou barvu, protože právě takový odstín má i hovězí žluč. Dnešní prodejci však nenabízí pouze tuhá mýdla, u kterých byste tuto barvu mohli najít, ale také tekuté varianty, které fungují stejně dobře.

Kde vám pomůže

Jak již bylo uvedeno, žlučové mýdlo je skvělým pomocníkem při likvidaci především organických skvrn. Výborně vám proto pomůže likvidovat fleky od zeleniny či ovoce, špenátu či trávy, stejně jako od krve, jejíž vyprání bývá často neřešitelným problémem, a pokud zaschne, je malá pravděpodobnost, že ji ještě z látky dokážete odstranit.

Mýdlo skvěle funguje také na mastnotu z potravin, stejně jako z pokožky, neodolá mu ani inkoust či skvrny od červeného vína. Perličkou je také to, že žlučové mýdlo dokáže z textilií odstranit zbytky spermatu.

Kdy žlučové mýdlo použít

Ve zcela ideálním případě je dobré žlučové mýdlo na skvrnu nanést do doby, než zaschne. Je však jasné, že mnohé hospodyňky nejdříve zkusí znečištěnou textilii vyprat v pračce, a teprve při případném neúspěchu hledají možnosti, jak skvrnu vyčistit. Zkušenosti dokazují, že i po takovém zásahu dokáže žlučové mýdlo většinu skvrn spolehlivě zlikvidovat, takže určitě nepropadejte panice jen proto, že jste jej nepoužili hned na začátku.

Pokud se vám nepodaří vyčistit žlučovým mýdlem flek hned napoprvé, opět na něj mýdlo naneste, a nechejte působit klidně i několik hodin. Nechejte však látku i s mýdlem ponořenou ve vodě, aby mýdlo nezaschlo. Na závěr mýdlo opláchněte čistou vodou a znovu oblečení vyperte v pračce. Vždy myslete na to, že skvrnu nesmíte odstraňovat příliš teplou či dokonce horkou vodou. Ideální je vždy vlažná lázeň.

Pokud by vás zajímala další vychytávka pro praní prádla, můžete vyzkoušet také ručně vyrobený prací prášek nebo gel. Jejich výroba je jednoduchá a jsou navíc biologicky rozložitelné.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Pokud nechcete přijít o dovolenou, zbystřete. Lex voucher...

Zavřít reklamu