Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně užitečný

Zahrada 17. června 2019 | 11:32 — Veronika Prášilová
Hledáte něco netradičního, čím byste ozvláštnili svůj balkon či terasu, co není až tak náročné na pěstování a zároveň to přinese spoustu užitku? Pak pro vás máme tip v podobě převislého rozmarýnu, který se v našich končinách začíná těšit stále větší oblibě.
Další 3 fotografie v galerii
Multiužitečná rostlina - krásná, voňavá, ochucující i o tělo pečující / Internet

Pojďme se společně podívat, jak se pěstuje a k čemu všemu se nám může hodit.

Krásná ozdoba závěsných květináčů

Převislý rozmarýn je stejně jako její standardní partner rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) citlivý na nízké teploty, avšak v létě dokáže nadělat spoustu parády. A zejména převislá varianta dokáže mimo užitečných věcí při vaření, pro zdraví či v kosmetice, vykouzlit také doplněk vašeho obydlí.

Pokud rozmarýn pěstujete pouze pro okrasné účely, budou vám za tuto bylinu vděčné zejména včelky, pro které je rozmarýn doslova rájem. Doplníte-li rozmarýn dalšími rostlinami jako například levandulí či muškáty, můžete si být jistí, že se vašemu obydlí vyhnou komáři či mouchy. Více na toto téma jsme psali zde.

Zalévejte opatrně

Rostlina se dobře tvaruje pouhým zaštipováním výhonků. Takže si ji můžete modelovat do různých délek a tvarů. V neupravené formě však dokáže dorůst až do délky 180 centimetrů a ozdobit váš balkon či terasu obvykle drobnými modrými kvítky. Pokud budete o převislý rozmarýn dobře pečovat, může vám dělat společnost až neuvěřitelných 30 let.

Základem je však vytvořit mu ty správné podmínky pro růst, tedy umístit jej na slunečné stanoviště a pěstovat jej v hlinito písčité zemině. Správným krokem bude, pokud na dně květináče uděláte drenáž z kamínků. V opačném případě totiž hrozí, že bude-li rostlinu až příliš zalévat, odumřou nejprve její kořeny a poté celá rostlina. Zalévejte ji proto vždy až zemina vyschne a rozhodně nenechávejte květináč stát v misce s vodou.

Na maso i do vermutu

Je vhodné také bylinku pravidelně přihnojovat. Avšak v případě, že ji hodláte následně využívat v kuchyni, volte výhradně přírodní varianty hnojiv! Jak jsme již zmínili, rostlina se pěstuje jak pro okrasné účely, tak jako skvělé dochucovadlo. Pokud máte pocit, že jste se s touto rostlinou prozatím nesetkali, pak vězte, že je velmi často součástí provensálského koření. Po celý rok je skvělá i do rajské polévky a zkušenější hospodyňky ji přidávají do vermutu a podobných likérů.

Využijete ji při kořenění pečených mas, zejména drůbežího, telecího a skopového. V letních měsících rozmarýn nejvíce využijete při grilování. Svou přítomností skvěle obohatí chuť rajčat, paprik, lilku, ale i grilovaných ryb a sýrů.

Pomocník pro zdraví i kosmetiku

Své místo má rozmarýn v kosmetice, jelikož ze silice se vyrábějí masti, šampony, pleťové vody, deodoranty a aktuálně velmi vyhledávané repelenty proti hmyzu. Přidáváním rozmarýnu do koupele podpoříte krevní oběh i srdeční činnost. A ve spojení s bílým vínem je skvělým pomocníkem při zvyšování krevního tlaku.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu