Znáte posvátnou bazalku? Díky této léčivé rostlince vám bude doma opravdu dobře

Dům 22. listopadu 2019 | 16:22 — Anna Novotná
Říká se jí elixír života a těžko budete hledat jinou bylinu, která vám doma takhle dokonale vyčistí vzduch. Krásně vypadá a působí i blahodárně na naše tělo. Chcete-li mít doma krásnou rostlinu, zasaďte si ji klidně ještě teď.
Dalších 5 fotografií v galerii
Říká se jí také posvátná bazalka, je to vlastně jeden z druhů bazalky / Depositphotos

Říká se jí také posvátná bazalka, je to vlastně jeden z druhů bazalky. Pokud nemáte problém s pěstováním klasické bazalky, pak se u vás bude dařit i tomuto druhu. Krom toho, že bude zdobit váš byt, můžete ji využívat i do jídla a čajových směsí.

Ozdobná rostlina

Tulsí pochází původně z Indie, kde se vyskytuje běžně až do výšky skoro 2000 metrů. A právě z Indie se před mnoha tisíci lety dostala i do dalších koutů světa. Tento druh bazalky vydrží na jednom místě bez problémů několik let. Při domácím pěstování je však nutné ji zaštipovat, protože by mohla dorůst do výšky až jeden metr. Při pravidelném zaštipování nepůjde tolik do výšky, ale spíše do šířky. Stane se tak krásnou dekorativní rostlinou ve vašem obýváku nebo ložnici. Její kvítky jsou bílé až načervenalé a vypadají nádherně.

Dokonale čistí domácnost

Posvátná tulsí se často dostávala do různých legend a obětních rituálů. Hlavně u řecké pravoslavné církve. Tato rostlina, která je v určitých částech Evropy známá též jako St. Josephwort, je mnoha lidmi považována za Kristův dar. Stonky tulsí se nosí jako růžence a podporují prý energii oddanosti. V každém případě však silice z posvátné bazalky dokonale čistí vzduch, zbavuje okolí bakterií i jiných nežádoucích mikroorganismů a hmyzu. Je vhodné mít tulsí doma, pokud je některý člen z rodiny nemocný. Rostlina se postará o to, že se nemoc nepřenese na nikoho jiného.

Pěstování v bytě

Tulsí má ráda teplo, na chlad a vítr reaguje velmi negativně. Potřebuje výživnou půdu a nesmí přeschnout – nezalévejte ji ale na listy. Hodí se, stejně jako bazalka pravá, do těstovin, na pizzu a do salátů. Podporuje trávení i chuť k jídlu, prý snižuje hladinu alkoholu a zvyšuje schopnost se zamilovat. Kladně působí na ledviny a jejími listy můžete ošetřit opruzeniny, odřeniny nebo drobné ranky.

Poradí si však i s kašlem, chřipkou a nachlazením. Umí pomoci zbavit se bolestí hlavy a uší. Čaj z tulsí snižuje teplotu a omývání končetin čajem pozitivně působí na ekzém.

Uvařte si čaj z bazalky

Jednu čajovou lžičku posvátné bazalky zalijte 250 mililitry vody a nechte deset minut louhovat. Poté sceďte, doslaďte medem a popíjejte. Čaj tiší rozbouřený žaludek a uklidňuje. 

Trochu jiné spaghetti al pomodoro

 • balíček špaget
 • 1 cibule
 • 6 čerstvých rajčat
 • parmazán
 • sůl
 • mletý pepř
 • oregano
 • bazalka
 • 2 stroužky česneku
 • bobkový list
 • svazek čerstvé bazalky

Oloupanou a nasekanou cibulku osmahneme na pánvi dozlatova, potom přidáme na kostičky nakrájená a omytá rajčata, osolíme a okořeníme pepřem, oreganem, nadrobno nasekaným stroužkem česneku a necháme prohřát.

Mezitím opláchneme bazalku, cca 3 – 4 lístky (bez stopky) nadrobno nasekáme, přidáme do rajčat a promícháme. Zbylou bazalku volně položíme na rajčata do pánve, přidáme dva bobkové listy. Přiklopíme pokličkou a necháme cca 10 až 15 minut dusit, aby se nám chutě krásně propojily. Mezitím si uvaříme špagety podle návodu na obalu. Bazalku, kterou jsme položili na směs, vyjmeme i s bobkovým listem a vyhodíme. Špagety podáváme sypané strouhaným parmazánem. Dále čtěte: Pavučinky, plíseň nebo hnědnutí listů? Možná vaše rostliny napadly rychle se množící svilušky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hana Zagorová je v nemocnici kvůli komplikacím s koronavirem. Vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu o ni mají fanoušci strach

Jak vyzrát na vedro v podkroví

Důvody, proč vaše kočka odmítá používat kočičí toaletu...

Kontinentální postel se od běžné neliší jen výškou. Je...

Interiéry v přírodním duchu jsou v módě. Dozdobte je...

Nepromarněte ideální dobu pro sklizeň rakytníku. Jinak se...

Naučit psa chodit na vodítku jde i bez nepříjemného...

Zavřít reklamu