Jak zajistit, aby vám slepice dobře snášely i přes zimu?

Ostatní 24. listopadu 2019 | 10:00 — Anna Novotná
Zima už se pomalu hlásí o slovo, a proto je nejvyšší čas připravit kurník se slepicemi na mrazivé dny. Nesmíte opomenout několik kroků jako například vyčištění kurníku, kontrolu oken, ale také zajistit zásobu krmiva a dostatek tepla.
Další 4 fotografie v galerii
Slepice nepouštějte ven při minus deseti stupních Celsia / Depositphotos

Pokud chcete, aby slepice přežily zimu a snášely vám k tomu ještě vajíčka, musíte pro to něco udělat. Lepší je se připravit na zimu zavčasu, než abyste potom doháněli, co už nemůžete stihnout. Důležité je vyčistit kurník. Musíte odstranit všechna krmítka a napáječky a vydezinfikovat je. Použít můžete roztok z obchodu, nebo klasicky ocet s vodou. Všechny poničené součástky vyměňte.

Pozor na díry

Když kurník vyčistíte, zkontrolujte podlahu, zdi i okna, která v kurníku jsou. Jestliže v kurníku okna nemáte, je potřeba zajistit světlo pro případ, že slepice vůbec nepůjdou ven. Pokud někde odhalíte poškození zdi nebo podlahy, je potřeba to opravit, aby nevnikala dovnitř zima. Díry by neměly být ani ve střeše, aby na slepice nepršelo. Jakoukoliv mezerou uniká teplo, takže na to dejte pozor. Neberte na lehkou váhu ani vlhkost v kurníku, která by se na podzim a v zimě měla pohybovat kolem 60 procent.

Pokud budete chtít vajíčka i v zimě, musíte mít vhodnou podestýlku. Pokud používáte slámu, dbejte na délku stébla. Lepší je zvolit nařezanou slámu nebo jiné stelivo, protože dlouhá sláma může uvíznout slepici v zobáku. Oblíbené jsou hobliny například z borovice. Pokud hobliny často měníte, zabráníte nepříjemnému zápachu. Použít lze i papír nebo karton, bude však potřeba ho častěji měnit.

Podstatné je také teplo. Čím více bude slepicím v zimě teplo, tím více od nich můžete čekat vajíček. Myslete na to hlavně v případě, že bydlíte na okraji vesnice a může jít zima například od lesa nebo od vodních toků. Zvolit můžete topení nebo tepelné žárovky, případně lze použít i přímotopy. Vhodná teplota je kolem 20 stupňů Celsia, zajistěte ale občas čerstvý vzduch, nikoliv průvan. Slepice nesmíte pouštět ven z kurníku při teplotách nižších než minus 10 stupňů Celsia.

Dostatek krmiva

Obzvlášť důležité je v zimě krmivo. Počítejte s tím, že v chladnu slepice spořádají asi o 10 procent více krmiva než v létě. Proto nešetřete, jinak riskujete nejen méně vajíček, ale také zdraví samotných slepic. Aby se zvířata cítila lépe, do běžné směsi jim můžete přidat například kukuřici nebo čas od času slunečnici případně škvarky nebo ovesné vločky a proso. Zásoby si udělejte i z vojtěšky nebo pšenice, která může udělat slepicím radost. Uvařit můžete také brambory nebo mrkev. Pořiďte si i minerální doplňky a vitaminy.

Nezapomínejte ani na základní věc, kterou je čistá voda. Pokud spadnou teploty pod bod mrazu, musíte na to být připravení. Slepicím nesmí voda zamrznout. Proto si pořiďte třeba nahřívací podložky pod napáječky. Vodu raději často měňte. Našli jste na zahradě ježka? Poradíme vám, jak mu pomoci přečkat zimu.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dvě bizarní hvězdy mohou být původem zvláštní anomálie, kterou před časem zachytilo několik observatoří

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....

Zavřít reklamu