Adventní věnec nemusíte kupovat. Vyrobte si vlastní, není to nic těžkého
I když základní pravidla tvorby adventního věnce jsou dána, každoročně se objevují novinky, které dokážou překvapit. Těm letošním velí střídmost a elegance. Nepřekypují kombinací barev, nehýří nadbytečným množstvím zdobných prvků, jsou zkrátka krásné na pohled.
Přírodní nebo umělé zdobení?
Někdo nedá dopustit na věnce z přírodnin, jiný se nebojí vsadit na umělé materiály. Na nich je ale sympatické, že mnohé věrně napodobují realitu, navíc vydrží v pěkném stavu řadu let. Někdy se materiály kombinují, ozdoby jsou umělé a korpus přírodní, třeba ze slámy nebo z proutí, které je hitem letošního adventu. Navíc třeba slámový korpus koupíme za pár korun na každém tržišti či v květinářství a přizdobený ho budeme mít za chvilku.
Trendy je bílá
Podle světových designérů je jedním z hitů letošní sezony bílá barva. K tradičním evergreenům patří i stříbrné či zlaté věnce, napodobující různé typy dřevin, a výrobky imitující přírodní materiály – červené bobule, jehličnany, jmelí či listnaté keře. Pěkně působí například věnec ze zeleného listí, doplněný jemnými perličkami. Mnohé dekorace rovněž vypadají jako poprášené čerstvým sněhem.
Věnec ozdobí i dveře
Věnec, kterým ozdobíme svůj domov, rozhodně nemusí být pouze adventní se svíčkami. Můžeme ho pověsit třeba na okno, na zeď, vytvoříme z něj efektní závěs ze stropu, malými věnečky přizdobíme zábradlí… a samozřejmě ho zavěsíme zvenčí na vchodové dveře.
Živý věnec můžeme vyrobit například z listenů rostliny, kterou dobře známe pod názvem vánoční hvězda. Stačí je zapíchat do důkladně namočené floristické hmoty. Stále častěji se objevují i kouzelné adventní dekorace, které svým tvarem a provedením vůbec tvar věnce nepřipomínají, a přesto mohou plnit jeho funkci. A můžeme si jej dokonce upéct i z perníku.
Bezpečnost na prvním místě
Při domácí výrobě adventního věnce, na němž chceme rozsvítit svíčky, bychom měli vždy důsledně dbát na bezpečnost. Určitě se neobejdeme bez originálních kovových bezpečnostních kalíšků s bodcem, jímž svíčku do vytvořené dekorace bezpečně ukotvíme, a snadno zabráníme jejímu vznícení. Jsou k dostání v každém květinářství, určitě je ale najdeme i na tržištích v nabídce prodejců vánočních dekorací.
A jdeme tvořit. Jak na to?
Základem je určitý korpus. Kruh z polystyrenu, dřeva či jakéhokoliv jiného materiálu, kolem kterého svůj věnec postavíme. Dále se hodí větve jehličnanů, různé plody a okvětí, šišky a nakonec také vázací drát a třeba tavná pistole. Na výrobu adventních věnců potřebujeme ještě svíčky s podložkami. A pak už jen chvíle času a vzít rozum do hrsti a zapojit fantazii.
Postup
Nejprve musíme ke kruhovému základu přichytit vázacím drátem větvičky jehličnanů. Je dobré používat větve mladší a pružné, aby se dobře uvazovaly. Sehnat se dá i korpus již s větvičkami.
Drát bychom měli vést tak, aby nebyl vidět. Postupujeme po kruhu a přidáváme další a další větve. Může být dobré nechat některé volněji čnít. Rozevlátější věnce působí hezkým dojmem, mají v sobě vnitřní dynamiku.
Až budeme se svým základem spokojeni a z pohledové strany nebude vidět korpus věnce, můžeme přistoupit ke zdobení. Použijeme tavnou pistoli a na jednotlivá místa přidáváme různé přírodní prvky. Velmi dobře se hodí šípky a další červené bobule, které v přírodě můžete snadno najít. Použitelné jsou květy bodláku a další sušené květy. Můžeme použít i nasušené růže, pokud máme doma. Šišky jsou samozřejmostí.
Nejprve pomocí hřebíčků či vrutů připevníme podložky pod svíčky. S tím začneme a teprve potom přilepujte další ozdoby. Dobré je dát i na uchycení svíčky hřebíček, aby se náhodou zapálená svíce nepřevrhla a nedošlo ke zbytečnému požáru. V obchodě se také dají koupit již hotové držáky na svíčky.
Definitivně hotový věnec můžeme zafixovat pomocí laku na vlasy, případně pomocí jiného fixativu, který máte k dispozici. Ale i když necháte výsledek jen tak, do Vánoc vám určitě vydrží. Občas jej můžeme postříkat vodou z rozprašovače. Dále čtěte: Tři fígle, díky kterým oloupete vajíčko za pár vteřin.