Každý dům by měl být vybaven svítilnou. Na co se zaměřit při jejím výběru
Pohotovostní svítilna vám v krizových situacích opravdu pomůže. Takovou pohotovostní svítilnu do domu, bytu nebo na chalupu lze sehnat do tisíce korun. Při výběru se zaměřte na svítilny LED, které v dnešní době mnohonásobně vyšším výkonem překonají klasické halogenové i kryptonové žárovky.
Výdrž svítilny
LED čip má při správném používání životnost až 50 tisíc hodin. Pro univerzální použití postačí svítilna s výkonem kolem 100 až 200 lumenů a dosvitem několik desítek metrů. S výkonnější svítilnou můžete počítat s dosvitem až kolem 200 metrů.
Napájení a nabíjení
LED svítilny lze často napájet dvěma tužkovými AA bateriemi, výhodou je snadná dostupnost a přívětivá cena. Pro větší svítilny počítejte s dobíjením pomocí napájecího zdroje. Doba nabíjení je v takových případech několik hodin. Výjimečně i šestnáct hodin. Na oplátku je schopná svítit nepřetržitě dvanáct hodin.
Odolnost
Při výběru je nutné zvážit také odolnost výrobku. To je přímo odvislé od materiálů použitých na jeho konstrukci. Od svítilen se základním plastovým provedením nelze očekávat takovou odolnost jako od svítilen s tělem z hliníkové slitiny. Pro pohotovostní využití dostatečně postačí plastové provedení, které je i levnější.
Umístění svítilny
Svítilna se musí nacházet na přístupném místě pro všechny členy rodiny. Neměla by být například zamčená ve skříňce nebo ve velké výšce, kam se člověk dostane pouze pomocí židle. Cestu k ní je dobré znát i po tmě. Vyzkoušejte si večer zhasnout všechna světla a projít domem přímo ke svítilně. Pokud to budete mít natrénované, ve tmě budete mít větší jistotu a pro světlo se dostanete za pár sekund. Baterky ve svítilně jednou za měsíc až dva kontrolujte, zda jsou dostatečně nabité. Psali jsme také: Co dělat, když přestane splachovat toaleta nebo začne protékat voda. Jednoduché opravy zvládnete i sami.