Už nevíte, kam s věcmi? Ušetřete místo v bytě a uložte je pod strop
Když není na podlaze dost místa pro nábytek, který by posloužil k ukládání třeba sezonního oblečení a dalších věcí, hledejme potřebné místo jinde, třeba u stropu.
Pokud je strop dost vysoký a dá se trochu snížit, nastává možnost vybudování stropních podhledů. Zruční kutilové si na tuto práci mohou troufnout i sami. Další variantou, která se nabízí, je připevnit pod strop různé police a závěsné systémy. Ty se dnes dají koupit a jejich montáž není až tak složitá. Nicméně je třeba dodržet určitá pravidla.
Nosnost stropu
Než se do takové přestavby pustíte, v první řadě si zjistěte, z jakých materiálů je váš dům postavený. Ne každý má totiž vysokou nosnost a připevnění úložných systémů by mohlo nadělat víc škody než užitku.
Výška stropu
Další věc, kterou musíte vzít v potaz, je výška stropu. Pokud jsou pokoje vyšší než obvyklých 250 cm, můžeme kouzlit s prostory pod stropem. Závěsy pro snížení stropu se vyrábějí až do délky 30 cm, v tomto prostoru pak můžeme vytvořit nové úložné místo. Vždy musíte počítat s tím, že se v místnosti budete pohybovat a tomu by nemělo nic bránit. Do prostoru, který chcete využívat, by také nemělo nic zasahovat.
Ideální místnosti
Vhodnou místností pro vysoko zavěšené skříňky je předsíň, kde můžeme navíc na spodní stranu skříněk připevnit věšáky a využít tak každý centimetr místa, třeba pro zavěšení kola, bruslí a dalších sportovních potřeb.
Místo na skříňky pod stropem se však v nouzi najde třeba i v ložnici. Pokud se v ní rozhodnete pro stropní podhledy, zlepší se vám také akustická izolace v této místnosti, navíc je možné jimi vést třeba bodové osvětlení. Pokud se potýkáte s nedostatkem prostor v kuchyni, nechejte si přidělat pod strop další skříňky či police. V nich můžete mít spotřebiče, které denně nepoužíváte.
Co ukládat
Vzhledem k tomu, že tyto prostory nejsou až tak snadno dostupné jako skříně, je tedy potřeba do nich dávat věci, které až tak často nepotřebujeme - například sezonní oblečení či obuv, peřiny, fotografie, lyže, knihy. O tématu, jakým způsobem knihy seskládat tak, aby dodaly domácnosti šarm, jsme psali zde. Podobně poslouží i pod stropem zavěšené skříňky nebo hluboké police.
Pokud ale bydlíte ve velmi malém bytě, který nedisponuje zrovna vysokými stropy, je potřeba skřínky nebo police maximálně odlehčit. U otevřených polic, které využijete jako knihovnu, lze použít dlouhé tenké materiály – ideálně plech, vždy v malých hloubkách do 38 centimetrů. I masivní konstrukci lze rozbít, alespoň nepravidelným rozložením menších dvířek
Myslete na barvy
Důležitým prvkem v odlehčení plošně uzavřených skříněk je barevné nebo tónové odsazení od hlavní plochy zbylé kompozice. Volte proto neutrální nebo světlejší tóny v horních částech, protože díky tomu snížíte nepříjemný pocit, že na vás něco padá.