Nenechejte se napálit a vyberte si ten správný zvlhčovač vzduchu
Většina lidí žijící v panelových domech se mylně domnívá, že vlhkost v bytě lze dohnat díky tomu, že vyvětrají. Ale není tomu tak. Ideální vlhkost v bytech a domech by měla být mezi 40 až 60 %, a ta se větráním dohnat nedá. Zvlhčovače vzduchu jsou kvalitním řešením. Jenomže na trhu je jich celá řada a vybrat si není jednoduché. Zkuste se řídit těmito pravidly.
Rýmy a viry
Suchý vzduch může přinášet zdravotní potíže. Vysušují se sliznice, jsme háklivější na různé virové nákazy, ucpává se nos. A sucho v bytě nedělá dobře ani materiálům, které jsou součástí interiéru. Problém je v tom, že když jsou teploty kolem nuly a nižší, ani cílené větrání zvýšení vlhkosti nepomůže. Studený vzduch totiž dokáže absorbovat méně vlhkosti než teplý, takže správně odstraníme vydýchaný vzduch. Optimální vlhkost vzduchu by měla být mezi 50 – 55 %.
Odpařovač ano, ale moderní
Řada lidí se tento problém snaží vyřešit tím, že si koupí takzvané odpařovače. K nim patří i nádoby, které si lidé pokládají na radiátory, zde je však odpar velmi pomalý. Proto, pokud se rozhodnete investovat do odpařovačů, pořiďte si takzvané diskové. Ty fungují tak, že se disky otáčejí a namáčejí v nádržce s vodou a ofukují se pomocí ventilátoru. Proudem vzduchu se voda odpařuje a vlhkost se vhání do místnosti. Disky se pak zhruba jednou za pět dnů vyjmou a kartáčkem pod vodou očistí, aby na nich nezůstávaly žádné nánosy z vody. Odpařuje se totiž jen čistá voda, veškeré zbytky zůstávají v přístroji. Na druhou stranu patří tyto přístroje do vyšší cenové hladiny. Odměnou je velmi úsporný provoz, jejich příkon se pohybuje kolem 10 wattů.
Studená pára
Na podobném principu pak pracují přístroje, které se označují jako zvlhčovače na studenou páru. Jen místo disků je do vody ponořený členitý filtr, ze kterého pod proudem vzduchu dochází k odpařování. Pro uživatele je rozdíl v tom, že tyto filtry se zhruba jednou za tři měsíce musejí vyměnit a koupit nový kus. Je pak třeba se rozhodnout, co vyjde levněji, zda koupit dražší diskový přístroj, u kterého už nejsou další náklady s provozem, nebo zhruba za polovinu koupit verzi s filtrem, ale zhruba za pětistovku vždy dokoupit nový filtr. Pro lidi, kteří chtějí zvlhčovat vzduch jen během zimy pak může být přístroj s filtrem výhodnější, protože jim tak akorát pokryje zimní sezonu s výskytem nejnižších teplot.
Nejlevnější jsou ultrazvukové
Pokud hledáte velmi levné zvlhčovače, ale s dobrým výkonem, pořiďte si ultrazvukový. Vlhkost vzniká na vysokofrekvenčním ultrazvukovém oscilátoru (ultrazvukové membráně) a kapičky vody se rozprašují do okolí. Nevýhodou těchto přístrojů však je, že kromě vody se do vzduchu rozprašuje také vše, co v ní je. Na nábytku se vám tak časem mohou objevit zaschlé skvrnky od minerálních látek. Kdo žije v oblasti s hodně chlorovanou vodou, může chlór cítit ve vzduchu.
Ptejte se po filtrech i příkonu
Až se budete rozhodovat, který zvlhčovač pořídit, vždy se nejdříve ptejte na to, zda má antibakteriální filtr a jak moc je účinný. Zejména u nejlevnějších přístrojů to nemusí být samozřejmostí. Často se stává, že ve zvlhčovači zůstane stojatá nevyměněná voda, kde se bakterie mohou pomnožit a pak se dostávají do ovzduší v bytě. A tím pádem také snadněji onemocníte.
Dále by vás měl zajímat i příkon. Protože pokud mají zvlhčovače příhřev, může se příkon vyšplhat až na 100 W. U přístrojů s teplou párou je to dokonce až 300 W. A to už byste hodně poznali na svých peněženkách. V prodejnách můžete objevit i zvlhčovače a čističky vzduchu v jednom přístroji. Vzduch také pomáhají zvlhčit rostliny. Do bytu si můžete pořídit i takové, které nevyžadují zvláštní péči. Více o tomto tématu jsme psali zde.