Jak opravdu ušetřit za topení? Rady, které se vám budou hodit
Přinášíme několik tipů, jak snížit platby za teplo.
Dokonalé těsnění
V každém případě je nutné zajistit, aby teplo z domova unikalo co nejméně. Pokud okny a dveřmi profukuje, bude je třeba utěsnit, a to doslova čímkoli. Provizorní těsnění z různých materiálů koupíte za pár korun v obchodě.
V případě dveří může také zvýšit práh a aplikace těsnění na práh. Na noc pak zatahujte okna těžkými a silnými textilními. Ale dejte pozor, abyste nezakrývali závěsy také radiátory, které bývají umístěné většinou právě pod okny.
Udržování teploty
Důležité je vhodně naprogramovat zapínání a vypínání kotle. Při udržování stálé teploty není v jednotlivých místnostech přetopeno, kotel pracuje na nižší výkon, a vy tak zaplatíte méně za topení.
S regulací vytápění vám pomůže termostat. Nejlevnější typy termostatů seženete už za 300 Kč a rozhodně se vám tato investice vyplatí! Na termostatu si jednoduše nastavíte požadovanou teplotu. Kotel se pak podle toho zapíná a vypíná.
Optimální teploty v jednotlivých místnostech
Optimální teploty v jednotlivých místnostech bytu jsou různé. V ložnici je na spaní třeba mít chladnější vzduch, proto zde topíme na nejvýše 17 až 19 °C - ideální teplota je 18 °C. Pokud máte doma pořádné peřiny, nemusíte topit vůbec a stačí se pořádně zachumlat. V kuchyni by se podle odborníků měly teploty pohybovat v rozmezí 18 až 20 °C. Ani v obývacím a dětském pokoji není třeba přetápět, teplota 20 až 22 °C je opravdu zcela dostačující. V koupelně by mělo být nejtepleji, 22 až 24 °C. Pokud jedete pryč, lze v místnostech udržovat teplotu na 17 °C, při delší nepřítomnosti je možné je stáhnout teplotu na 15 °C.
Topení však nikdy zcela nevypínejte. Vychladlý byt vyžaduje vyšší náklady na vytopení, než když teplotu v interiéru stále udržujete stále zapnutým topením. Důležitá je však regulace. Také na noc je dobré topení ubrat, ale nikoli vypnout.
Samozřejmě jiná bude situace v rodinných domech s kotlem na tuhá paliva a ústředním topením, kde nelze přikládat automaticky, ale v ostatních případech je opravdu výhodnější sáhnout místo vyhaslého kotle po účinné regulaci.
Větrání
Větrejte krátce a intenzivně! Správné větrání je v zimě základem úspor. Pokud je venku zima, je potřeba větrat krátce a intenzivně. Okna otevřeme dokořán a klidně vytvoříme i průvan. Po třech až pěti minutách je opět všechna uzavřeme.
Stěny a jiné stavební konstrukce a předměty nestačí vychladnout a teplota v místnosti se krátce po uzavření oken opět zvýší na požadované hodnoty. Určitě nevětrejte dlouhodobě ventilačkou, jelikož právě tak se stěny a předměty postupně ochlazují a my nakonec vytápíme znova, vychladlý byt.
Teplo je důležité, stejně jako čerstvý vzduch. A větrání je v zimě stejně důležité, jako v létě. Nejen kvůli vlhkosti, ale také ze zdravotních důvodů. Nezapomínejte proto větrat ani v zimě! Jak přežít podzim i zimu bez rýmy a kašle? Poradíme vám, jak pěstovat známou léčivou bylinku.
Pozor na radiátory
Nezakrývejte radiátory za závěsy a záclonami, nesušte na nich prádlo, neodkládejte na ně kuchyňské utěrky a jiné předměty. Pokud potřebujete prádlo rychleji vysušit, stačí postavit sušák poblíž radiátoru. Radiátory nezastavujte nábytkem.
Existují také speciální fólie s vnější hliníkovou, odrazivou vrstvičkou, které se nalepí za radiátory na zeď a teplo, které by jinak šlo do stěn, odrazí do místnosti.