Přeneste si domů kousek tropů. Založte si terárium
Terária jsou úžasným dekorativním prvkem interiéru. Název může na první poslech zmást. Nečekejte však žádné živočichy. Tyto minizahrádky jsou určeny výhradně zelené kráse. A není na tom nic složitého. Uvidíte.
Tropický ráj
Rostliny si do něj můžete uzpůsobit i podle ročního období. Ale v tomto případě použijeme tropické rostliny.
Budete potřebovat
- skleněnou nádobu
- štěrk
- aktivní/adsorpční uhlí
- zeminu pro pokojové rostliny
- mech, rostliny
Vrstvěte zeminu
Nyní začneme vrstvit. Na dno skleněné nádoby nasypte nejprve základní vrstvu štěrku, která slouží jako drenáž a pomáhá zajistit, aby přebytek vody nezůstával v půdě a nezpůsobil tak hnilobu kořenů. Na štěrk pak dejte vrstvu aktivního uhlí. Pomáhá absorbovat toxiny, pachy a plísně, které se časem v teráriu mohou vyskytnout. Díky tomu bude prostředí ve vašem teráriu čisté a bez zápachu.
Zvolte si rostliny
Jako třetí přidejte silnější vrstvu zeminy pro pokojové rostliny a opatrně zasaďte předem vybrané rostliny. A jako poslední jsou na řadě tropické rostliny. Použít můžete například fitónii a břečťan, kameny, kůru, větvičky na dozdobení. Záleží jenom na vašem vkusu. Okolo rostlin pak opatrně uložte vrstvu mechu a podle fantazie můžete ještě dozdobit kůrou, kameny či větvičkami. Na závěr štětcem oprašte svrchu zeminu a vydatně postříkejte vodou, nejlépe destilovanou, a pravidelně zavlažujte.
Pozor na přelití
Nejčastější chybou v péči o rostlinné terárium je přelití. Tomu můžete předejít tak, že rostliny budete pouze rosit vodou z rozprašovače, přibližně dvakrát týdně. Půdu nehnojte a terárium umístěte do polostínu, ne na přímé slunce. Jestli jste ale spíše příznivci sukulentů, můžete si z nich vytvořit také úžasnou dekoraci a zasadit je třeba do mušlí. Mnohem více o tom, co vše lze z těchto pokladů moře ještě vyrobit, jsme psali zde.