Vytvořte si doma zahradu na niti. Japonskou kokedamu

Dům 31. srpna 2018 | 10:43 — Šárka Vondráčková
Znáte kokedamu? Pokud ne, jde o originální japonský způsob pěstování rostlin na speciální kouli, kterou lze pověsit ze stropu nebo ji mít třeba na talíři. Její výroba není vůbec těžká.
Další 4 fotografie v galerii
Kokedama znamená mechová koule / Shutterstock

Kokedama, nebo také mechová koule, je speciální způsob pěstování rostlin. Tato zelená nádhera je čím dál víc oblíbenější bytovou dekorací. Může v ní pěstovat nejenom různé květiny, ale také i bylinky. Záleží jenom na vás, co si vyberete.

Magická koule

Kokedama se dá vyrobit prakticky z čehokoliv, jen je třeba přizpůsobit jejím nárokům substrát. Jiný substrát vyžaduje vlhkomilná kapradina a jiný substrát potřebuje sukulent. 

Potřebujete

  • rostlinku, kterou si chcete zasadit
  • mech
  • pokojový substrát a rašelinu
  • provázek a nůžky

Smíchejte substrát

Ideální pro výrobu kokedamy je kombinace zeminy pro pokojové rostliny a rašeliny. Jejich poměr ale musíte uzpůsobit potřebám dané rostliny. V kokedamě můžete pěstovat opravdu cokoliv, kapradiny, citrusy, drobné orchideje, v poslední době jsou populární také bylinky.

Uplácejte kouli

Důležité je, aby koule držela pohromadě, proto je lepší, pokud substrát navlhčíte. Kouli pak v polovině rozdělte, případně do ní můžete udělat důlek. Rostlinku opatrně i s kořínky zasaďte a spojte. Opět si můžete pomoci vodou. A základ kokedamy máte hotový.

Zahalte kouli do mechu

Hotovou kouličku zabalte do mechu. Použijte plochý mech, ten se dá zakoupit v zahradnictvích nebo květinářstvích. Mech zde bude mít funkci nejenom estetickou ale díky němu se bude uvnitř kokedamy držet vlhkost. Kouli nakonec ovažte provázkem. Pokud ji budete chtít zavěsit, nechejte si jeden konec delší.  

Nezapomínejte na vodu

Hotovou kokedamu na chvíli ponořte do misky s vodou, aby dostatečně nasákla. Pak ji nechejte okapat a teprve potom ji umístěte do vzduchu. Pak ji podle potřeby zalévejte. A to buď rosením nebo ji občas znovu ponořte do misky s vodou. Velmi zajímavou dekoraci získáte i pověšením květináčů vzhůru nohama. O tom, jak na to, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dělníci v Kanadě objevili záhadnou německou zbraň z první světové války

Vyrobte si s vašimi dětmi domácí vodové barvy

Pařeniště jsou mezi zahradníky oblíbená. Zastanou hodně...

Tabule nepatří jen do školy. Skvěle se hodí do kuchyně,...

Nezapomeňte z ovocných stromů odstranit borku. Dáte tak na...

Čerstvé domácí máslo je chutnější a levnější než...

Než si pořídíte rybičky, začněte s pěstováním...

Zavřít reklamu