Známí a právem obávaní škůdci: Jak rozeznat šatní a potravinové moly a jak se jich zbavit?

Dům 12. února 2019 | 13:16 — Veronika Prášilová
Začalo i u vás doma rojení a pořád narážíte na létající moly? Téměř nic nedokáže hospodyňku nazlobit tak, jako když otevře spíž nebo šatní skříň a z ní vyletí mol. Okamžitě přemýšlíte, kde se stala chyba, jak se tam dostal a jestli náhodou něco nezničil. Přesto pro vás máme relativně dobrou zprávu.
Dalších 7 fotografií v galerii
Moli nejsou zrovna příjemní spolubydlící / Wikipedie/Shutterstock

Máte doma maličké poletující motýlky podobné můrám a nejste si jisti, co je to za hmyz? Z velkou pravděpodobností to budou moli. Teď je ale otázkou, o jaký druh se jedná. 

Mol šatní

Pokud nemá váš nezvaný host tmavé skvrny na křídlech, po potravinách nepůjde. Zajímá ho jen vaše oblečení, a hlavně to bavlněné, ve kterém se nachází pro něj důležitý kreatinin.

Vyvětrat a rozjasnit

Čím zákonitě šatního mola nazlobíte tak, že si sbalí svých pět švestek a odletí, je pravidelné větrání. A to nejen místnosti, ale i samotných skříní. Nenávidí čerstvý vzduch a světlo, takže pokud navíc každý den roztáhnete závěsy nebo odtáhnete žaluzie, nebude se mu u vás líbit.

Kde na ně narazíte

Jak už jsme uvedli, nejčastěji tyto motýlky naleznete v bavlněném oblečení, ale rozhodně jim nevadí ani koberce, peřináče nebo třeba zeď pod tapetami. Hlavně, aby se to tam trošku pařilo, byla tam tma, vlhko a nic je nerušilo.

Znepříjemněte jim život

Proto je dobré ze skříní čas od času vytáhnout všechno oblečení a vymést je. Také do nich určitě nedávejte roznošené oblečení nebo prádlo, které ještě není zcela vysušené po vyprání. Pokud máte možnost, pořiďte si na oblečení speciální boxy z cedrového dřeva, které moly doslova odpuzuje.

A můžete také vyzkoušet osvědčený trik našich babiček, které do kapes kabátů zastrkovaly cigarety nebo aromatické kuličky pepře. Vadit jim budou také vonné pytlíčky, do nichž dáte třeba sušenou levanduli, mýdlo, trošku pracího prášku nebo chmel. 

Ocet na mola i octomilku

Některé hospodyňky dokonce radí do skříně vložit misku s octem, ale toto aroma nemusí dělat dobře ani vám samotným, navíc vám jej může nasát oblečení. Tuto kyselou pochutinu ale určitě zvolte v případě, že kromě molů bojujete také s otravnými octomilkami. Jak se těchto broučků účelně zbavit, si můžete přečíst v našem článku.

Mol potravinový

Mol potravinový je lidový název pro zavíječe moučného. Jeho přítomnost zjistíte snadno. Jemné pavučinky, které vidíte v mouce, koření, na čokoládě nebo v müsli, zaručeně signalizují přítomnost molů. Jsou v zásadě dvě možnosti, jak se k vám otravní moli dostali. Buď k vám nalezli od sousedů skrz stoupačky či větrací šachty, nebo jste si je přinesli s potravinami z obchodu.

Prevence na prvním místě

Nedělejte si zásoby - Nenakupujte příliš velké zásoby. Stačí jeden pytlík mouky napadený moly a za pár dní budete muset vyhodit celý obsah špajzu. Moli se totiž množí velmi rychle. Nepohrdnou ani cukrem, piškoty, sušenkami, čokoládou, kořením, luštěninami či ořechy. 

Potraviny kontrolujte - Každý nákup je dobré preventivně prohlédnout, než ho uložíte k ostatním potravinám. Sypké potraviny můžete pro jistotu prosít přes sítko a teprve poté uložit. Vyplatí se to. Jakmile vaše potravinové zásoby moli jednou napadnou, budete se jich zbavovat velmi těžko. 

Uzavíratelné dózy - Nenechávejte mouku, rýži nebo kakao jen v papírových pytlících, které moly nezastaví. Přesypte je do kvalitních plastových nebo skleněných uzavíratelných dóz. Tito škůdci jsou však velmi šikovní, dokážou dokonce proniknout do uzavíratelných dóz. Proto je důležité dodržovat opravdu všechny preventivní kroky.

Pravidelný a důkladný úklid - Skříňky s potravinami pečlivě uklízejte alespoň jednou měsíčně. Pokud se někde vysypala mouka či něco jiného, na čem by si malí motýlci mohli pochutnat, důkladně to ihned ukliďte. Napadené jídlo okamžitě likvidujte! Napadené potraviny (jsou v nich bílí červíci nebo vlákna pavučinek) vyhoďte a dózy i skříňky důkladně vymyjte.

Jak je likvidovat

Jedná se o velmi odolný hmyz, který se vyhubí jen obtížně a často se vrací. Někteří si stěžují, že je stále mají, i když už vyházeli všechny zásoby a všechno postříkali sprejem proti hmyzu. Takové kroky většinou nemají efekt. Je důležité pravidelně procházet spíž, odstranit napadené potraviny a umístit na vhodná místa mololapky. Nejprve to vypadá, že se žádný nechytí, ale po několika dnech se začnou objevovat a brzy bude mololapka oblepená.

Při úklidu v místnostech nesmíte zapomenout, že housenky molů bývají přilepené na zdech, zejména v rozích místností. Je proto dobré stěny nejen vysát, ale i důkladně prohlédnout a případné budoucí dospělé jedince odstranit dřív, než se začnou množit. Obvykle ale kombinace důkladný úklid, mouka a další otevřené potraviny v uzavřených nádobách, mololapky a likvidace zárodků na stěnách vede k úspěchu.

Chemickým přípravkům se raději vyhněte, bezpečnější a také jistější jsou lapače na bázi feromonů.

Vychytávky našich babiček

Domácí škůdci lidstvo trápí po generace, takže kolují zaručené tipy, jak se jich zbavit. Místo nákupu drahých sprejů můžete molům znepříjemnit život pomocí rad našich babiček. Dříve se mol likvidoval pomocí jablečného octa nebo suchého vína. Když se totiž nechá otevřená lahev s octem nebo vínem, moli do ní nalezou a už nenajdou cestu ven. Podobně to funguje i s pivem. Potravinoví moli milují jablečný ocet. Nastražte na ně tedy mističky s octem a nechte je, ať se utopí.

Mol nesnáší vůni cedrového dřeva. Když ho kousek seženete, tak si pomůžete. Nesnáší také sušenou kůru citrusových plodů. Není proto nic snazšího, než sníst pomeranč a nechat kůru vysychat. Suchou pak můžete umístit do blízkosti potravin. Další dobrou radou je dát do spíže trochu skořice, hřebíčku, nového koření. Výborně také funguje rozmístění bobkového listu do blízkosti potravin. 

Mouku napadenou moly si můžeme přinést už z obchodu. Pokud chcete předejít nepříjemnému překvapení, dejte ji na noc do mrazáku. Nebo mouku prosijte na plech a dejte na chvíli do trouby vyhřáté na 90 °C. Tahle teplota by měla všechny zárodky spolehlivě zničit.  

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Zavřít reklamu