Mýt nebo nemýt okna před Vánocemi?

Dům 16. listopadu 2019 | 18:24 — Anna Novotná
Krásné a slunečné počasí těchto podzimních dnů přímo láká k tomu, pustit se do mytí oken. Pokud se vám představa příčí, klidně to nechejte až na jaro. Základní údržbu oken byste ale provést měli.
Další 4 fotografie v galerii
Péče o okna není jen o mytí skel / Shutterstock

Pokud máte doma plastová okna, tak vězte, že přestože nevyžadují příliš častou údržbu, zcela bezúdržbová také nejsou. Ideálně ještě před prvními mrazy byste měli zkontrolovat kování a těsnění. Pravidelná údržba se časem zúročí v bezproblémovém fungování oken a úspoře za vytápění.

Na materiálu rámů prakticky nezáleží

Hned na úvod bychom si měli ujasnit, že péče o okna se netýká pouze jejich skleněných částí. Těm obvykle věnujeme nejvíce času, avšak je třeba si uvědomit, že stejně důležitá je také očista okenních rámů a parapetů. Zkuste se proto tentokrát zaměřit na tyto části, které se správným fungováním oken mají mnoho společného. Než se pustíme do úklidu, připomeňme si základní pravidla. Ta jsou stejná jak pro plastová, tak i dřevěná okna. 

Účinný pomocník v boji se špínou

Základním pravidlem vždy je, abyste nepoužívali abrazivní čisticí prostředky, ani ocelové drátěnky či houbičky s hrubým povrchem. Na očištění i silně zašpiněných míst si připravte jedlou sodu a peroxid vodíku. Sodu nasypejte na místa, která chcete očistit, a opatrně ji zalijte peroxidem. Stačí jen tolik, aby vznikla středně hustá pěna. Nechejte několik minut působit a setřete hadrem nebo papírovými utěrkami. Na silně znečištěných místech můžete postup opakovat.

Zázrak jménem silikonový olej

Po tomto procesu budou vaše rámy a parapety čisté, proto se můžete pustit do další práce. Nyní je na čase věnovat se těsnění. Málokoho totiž napadne, že i tato část okna potřebuje pravidelnou péči, aby nezteřela a nepopraskala. Po umytí rámů jejich jednotlivé části ošetřete silikonovým olejem, který těsnění udrží dlouho jako nové a v dobré kondici.

Tento zdánlivě jednoduchý krok vám může ušetřit klidně několik sto korun za výměnu popraskaného, tudíž nefunkčního těsnění za nové. Důležité jsou také pohyblivé části oken, jako jsou panty a zámky. Na ty použijte vazelínu či jiný specializovaný přípravek. Ani na tento krok nezapomínejte, protože mnozí výrobci jej mají jako podmínku pro uznání případné reklamace.

Pokud jste zvládli všechny předešlé kroky, můžete se směle pustit do sice nejméně oblíbené, ale přesto potřebné činnosti, a to do mytí skel. Aby však po hodinách práce nepřišla vaše snaha nazmar, přečtěte si náš další článek o chybách, kterých je dobré se při čištění skleněných tabulí vyvarovat. Jaké chyby to jsou, se dozvíte zde

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách nejbarevnějších míst v okolí

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách...

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem...

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Tu krásu nelze popsat slovy, tu zkrátka musíte vidět

Zavřít reklamu