Kyselina citronová je malý zázrak, který účinně vyčistí každý kout

Dům 06. prosince 2019 | 11:20 Anna Novotná
Každý máme doma nespočet čisticích prostředků, které jsou plné chemikálií. Mnoho nečistot nám přitom pomůže vyčistit úplně obyčejná kyselina citronová. Balíček nestojí ani deset korun, ale účinky jsou ohromné. Zjistěte, na co všechno můžete kyselý prášek použít a ověřte si jeho sílu v praxi.
Další 4 fotografie v galerii
Můžete ji vyždímat z čerstvého citronu, ale v mnohem koncentrovanější podobě ji naleznete v prášku / Shutterstock

Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu, pak pro vás vodní kámen není žádnou novinkou. Při ohřívání tvrdé vody totiž na topných částech elektrospotřebičů dochází k usazování vápenatých sloučenin. Protože ty jsou zásadité, k jejich odstranění je nutné použít kyselinu. A proč ne právě tu citronovou? Je levná, účinná, nezapáchá jako třeba ocet a není příliš agresivní.

Kde všude ji můžete využít

Kyselina citronová bojuje účinně s vodním kamenem, ale zároveň zabraňuje růstu plísní. Účinně si tedy poradí s odvápňováním varných konvic, myček nádobí i praček. Využití ale naleznete i v koupelně, jelikož odstraňuje nánosy vodního kamene ze záchodové mísy a její roztok vrátí lesk obkladům i vodovodním bateriím. V kombinaci s jedlou sodou dokonce pomůže uvolnit ucpané odpady.

V jakém poměru ji používat

Obecně se doporučuje připravit roztok ze dvou čajových lžiček na půl litru vody. Na názorných příkladech se podívejte, jak můžete vyčistit jednotlivé spotřebiče a části domácnosti:

Varná konvice: Naplňte ji vodou tak, aby byly pod vodou části s usazeným vodním kamenem. Do konvice nasypte polévkovou lžíci kyseliny citronové a nechte projít varem. Až se voda dovaří, nechte působit alespoň třicet minut. Poté vodu vylijte, konvici propláchněte a můžete ji opět používat.

Pračka: Do prázdného bubnu nasypte 250 gramů kyseliny citronové a nechte ji prát naprázdno při teplotě 50 – 60 °C. A nebudete potřebovat žádné drahé tablety, jelikož tento levný pomocník udělá vaší pračce dobře úplně stejně.

Myčka nádobí: 250 gramů kyseliny citronové vysypte na dno prázdné myčky nádobí a spusťte mycí cyklus.

Kávovar: Jednu polévkovou lžíci kyseliny citronové rozmíchejte v teplé vodě, vlijte do zásobníku a nechte přejít varným cyklem naprázdno. Druhý cyklus udělejte jen s čistou vodou, aby se vám zbytky kyseliny citronové nedostaly do kávy.

Ucpaný odpad: Kyselinu citronovou a jedlou sodu smíchejte v poměru 1 : 1. Směs vysypte do odtoku, zalijte vařící vodou a přikryjte gumovým zvonem. Po probublání a vyšumění odtok pomocí zvonu pročistěte.

Obkládačky: 160 gramů kyseliny citronové rozpusťte v jednom litru vody. Čisticí tekutinu přelijte do rozprašovače a nastříkejte na obklady a baterie. Nechte působit pár minut a opláchněte. Pro voňavý výsledek můžete do roztoku přidat několik kapek vonného oleje.

Vlastní aviváž: Do litru vlažné vody přisypte 80 – 100 gramů kyselého prášku a pár kapek oblíbeného vonného oleje. Dobře promíchejte a dávkujte jako běžnou aviváž. Dále čtěte: Je vaše prádlo zašedlé? Zapomeňte na drahá bělidla a sáhněte do spíže.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nezničitelné a otravné octomilky. Množí se doslova neustále, a to i když umírají

Základní pravidla správného grilování aneb Jak mít maso...

Připravte si bleskový nadýchaný rebarborový koláč s...

Květen je lásky čas: Připravte si krásně červené dezerty...

Založte si dechberoucí záhon z kvetoucích trvalek. Vsaďte na...

Není nad krásně voňavou zahrádku. Fialky jsou jednoduché na...

Léto je za dveřmi. Naučte se dělat ledové frosé, kromě...