Pes dokáže kousáním zničit celou domácnost. Jak ho tohoto zlozvyku rychle zbavit

Mazlíčci 03. října 2020 | 12:57 — Helena Malá
Psi rádi prozkoumávají věci okolo sebe, a protože nemají ruce, používají k tomu tlamu a své zuby. Jenže někdy tato přirozená vlastnost přeroste v problém, kdy vám pes kousáním zničí prakticky vše, co má v dosahu.
Další 3 fotografie v galerii
Někteří psi rádi okusují nábytek / Depositphotos

S okusováním věcí začínají už malá štěňata, souvisí to s růstem zubů. Když jsou pejsci větší, obvykle okusují věci z nudy, nebo i v důsledku svého instinktu. Jsou také psi, kteří kousáním reagují na stres, třeba na cizí prostředí nebo odloučení od pána. Důvodů je celá řada. Pokud si v tomto ohledu vaši chlupáči vystačí s hračkami určenými na kousání, je vše v pořádku. Jakmile vám ale začnou s železnou pravidelností ohryzávat boty, nábytek a další věci, jde už o problém, který byste měli řešit.

Dopřejte psovi aktivitu

Jestliže pes okusuje všechny možné předměty v domě bez ohledu na to, zda jste, či nejste doma, nejspíš tak činí z nudy. V takovém případě je řešení docela snadné. Váš čtyřnohý kamarád potřebuje, abyste si s ním více hráli, cvičili a dopřávali mu více fyzické aktivity, aby mohl vybít trochu přebytečné energie. Také byste mu měli poskytnout vhodné žvýkací hračky, abyste mu pomohli na nepříjemný zlozvyk zapomenout.

Potíže s růstem zubů

Pokud se vašemu psovi prořezávají zuby, budete muset vydržet, než mu zcela dorostou. Kdykoli to bude možné, snažte se svému štěněti v období růstu zubů podsouvat vhodnější objekty ke kousání. Zkuste pár pamlsků zamrazit ve tvořítku na led nebo dejte některé hračky do mrazáku, než si s nimi váš pes bude hrát. Získáte tak výbornou hračku a navíc svému psovi poskytnete úlevu od nepříjemných pocitů spojených s růstem zubů.

Když hraje roli úzkost

Někteří psi okusují věci v důsledku úzkosti z odloučení. Mohou kousat nebo škrábat, aby se pokusili dostat z místa, kde se nacházejí. Mohou také kousat nevhodné předměty v důsledku nervozity z vaší nepřítomnosti. Toto kousání se pravděpodobně řeší nejhůře, neboť k němu dochází, když nejste nablízku, a hlavně je v těchto případech nutné řešit samotnou úzkost. Odborníci na psí chování použijí k léčbě úzkosti z odloučení techniky socializace, desenzibilizace a nahrazování zlozvyku žádoucím chováním.

Jak kousání odnaučit

Svého psa můžete za kousání účinně potrestat pouze tehdy, pokud jej přistihnete při činu. Pokud najdete rozkousanou botu hodinu poté, co se do ní váš pes pustil, nebude si schopen jakýkoli trest s kousáním spojit. Může se sice zdát, že se váš pes tváří provinile, když před ním okousanou botou zamáváte, ale jedná se pouze o submisivní chování. Pokud psa při kousání přistihnete, zastavte jej slovním příkazem nebo hlasitým zvukem. Jakmile s kousáním přestane, dejte mu jeho žvýkací hračku. Jakmile ji začne kousat, pochvalte jej.

Při zlozvyku okusování věcí byste měli svého psa nalákat na kousání vhodných předmětů. Prvním krokem je výběr správné žvýkací hračky. Nikdy psovi nedávejte předmět vypadající jako věc, kterou nechcete, aby kousal. Pokud mu dáte staré boty nebo oblečení, nepochopí rozdíl mezi nimi a věcmi, které kousat nesmí.

Existují také určité přípravky, které můžete aplikovat na předměty v domácnosti a odradit tak svého psa od jejich okusování. Tyto přípravky mají chuť nebo zápach, který je psům nepříjemný, ale lidem nijak nevadí. Pokud si nevíte rady a nic nezabírá, poraďte se s vaším veterinářem. Určitě vám něco doporučí. O tom, jak kočkám vymezit v bytě prostor, kam smějí a kam ne, se dočtete zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rozvod Prince Harryho s Meghan je prý na spadnutí. Meghanin bratr promluvil, vyjádřila se i její sestra

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Aku nářadí a stroje v chladu trpí. Připravte je na zimu pro...

Stihnout zazimovat jahodníky musíte ještě před mrazy. Jinak...

Pozor na nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští při...

Zavřít reklamu