Originální domácí mazlíček. Pštros dokáže být skvělý hlídač i společník

Mazlíčci 02. listopadu 2020 | 12:40 — Klára Sanders
Ač to může znít neuvěřitelně, pštros může být domácím mazlíčkem. Chov pštrosů v Čechách není již nic výjimečného, navíc je pštros poměrně nenáročné zvíře.
Dalších 7 fotografií v galerii
Chov pštrosů v Čechách není již nic výjimečného / Pixabay

První pštrosí farma u nás vznikla v roce 1993 na severní Moravě. Od té doby obliba chovu pštrosů stoupá. Stále více lidí si toto zvíře oblíbilo pro jeho nenáročnost, praktičnost i exotičnost. 

Pokud tedy potřebujete pohlídat dům, máte alergii na psy a navíc vás baví dělat smaženici pro dvacet lidí najednou, pak byste měli zvážit chov pštrosů.

Domácí chov pštrosů

Australský emu

Pro chov se více než známý africký pštros hodí spíše australský pštros. Má chundelatě střapaté šedohnědé peří, skrytá křídla, kterými se ovívá v horku, a na dlouhých silných nohách má po třech prstech. Váží 18 až 60 kg. Samice jsou v průměru o něco větší než samci a mají podstatně širší zadní část. Jsou společenští a ve volné přírodě nachodí stovky kilometrů. Za horka si sedají do vody, a také dobře plavou. Mají také ostrý zrak a bystrý sluch. Emu umí vyvinout rychlost až 48 km/h, při které jsou jejich kroky dlouhé až 2,7 m. 

Obydlí a potrava

Pro ustájení pštrosům stačí jednoduchý přístřešek nebo stodola. Jsou otužilí, tedy jim stačí nevytápěná ubikace. Potřebují ale dostatečně velký výběh, který je zapotřebí pevně ohradit. Na pastvě vyhledávají jetel či vojtěšku. Přes zimu je vhodným krmivem řezané seno, drcená krmná mrkev, řepa a jablka. Emu jsou ale všežraví, proto příležitostně požírají i hmyz, drobné ještěry a hlodavce. 

Výhody

Pštros snáší vejce pouze v určité období. Za sezonu snese samice průměrně 20 vajec, která jsou velmi výživná. Nejvýznamnějším produktem je zřejmě pštrosí kůže, která je pro svou pevnost velmi ceněná. Velmi ceněné je také červené maso a podkožní tuk, ze kterého se lisuje olej využívaný v kosmetických odvětvích. V nohách pštrosů jsou silné šlachy, které bývají zpracovávány jako žvýkačky pro psy. Emu dobře rozezná, kdo jsou jeho majitelé a má k nim přátelský vztah. Útočný je ale proti cizím vetřelcům, zejména zlodějům. 

Nevýhody

Emu jsou zvířata velmi náchylná ke stresu. Nedoporučuje se proto častý přesun a stěhování. Ve stresu může pštros kopnout i svého majitele, což je velmi bolestivé. Náročný je odchov mláďat, který se doporučuje pouze zkušeným chovatelům. Kvůli svým silným končetinám a nedůvěřivosti vůči cizím lidem může snadno ublížit. Vzhledem k tomu je také nutné výběh řádně oplotit. Psali jsme také: Jak si ochočit andulku. Stane se tak milým a nenáročným společníkem

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu