Jak odnaučit kočku chytat ptáky

Mazlíčci 01. února 2021 | 17:50 Klára Sanders
Když kočka uloví živého ptáka, není to zrovna pohled pro každého. Je to sice její přirozený pud, ale pokud máte děti, nechcete, aby něco takového viděly. Zkuste ji převychovat.
Další 4 fotografie v galerii
Přestože je kočka vaším domácím mazlíčkem, je to také stále šelma / Pixabay

Přestože je kočka vaším domácím mazlíčkem, je to také stále šelma. A takový poletující pták je pro ni lákavým cílem. Kočka je totiž přirozeně zvyklá lovit a se svou kořistí si i ráda hraje. Běžně se tak stává, že majitelé koček odklízejí kousky myší, sbírají po balkoně peří a vytírají krvavou stopu.

Za nevhodné chování kočku pokárejte

Kočka je šelma, přesto jsou možnosti, jak její výpady na ptáky omezit. Zásadní je domluva. Jednoduše kočku vždy, když přinese mrtvého ptáka, pokárejte. Brzy pochopí, že zatímco za ulovenou myš dostává pamlsek, u ptáků to neplatí. Kočka je sice na každý svůj úlovek hrdá, přesto je potřeba dát jí rázně najevo, že ptáky lovit nemá. Kočka je sice velká osobnost, ale i tato osobnost musí vědět, co může a co ne. Postupně si zvykne a dokonce se časem může stát, že se lovu ptáků odnaučí natolik, že je nebudou lovit ani její potomci. Proto vyšlechtěné domácí kočky nemají potřebu ptáky chytat. 

Domácí vězení není řešení

Jsou kočky, které se ven prakticky nepodívají. Dokud jsou zavřené doma, vlastně nehrozí „žádné“ nebezpečí. Kočka se ale doma hrozně nudí. Stejně, jako se nudí všechna zavřená zvířata, včetně zvířat v ZOO. Je proto dobré dovolit kočce chodit na balkon či na terasu i dál. 

Překrmování

Pokud budete kočku neustále vykrmovat a přecpávat, brzy ji veškeré lovecké snahy přejdou. Zejména, pokud budete kočku krmit lidskými delikatesami a ona pak přestane mít chuť na obyčejné maso. Rozhodně to ale není vhodná cesta. Všeobecně byste totiž neměli zvířatům dávat „lidské“ jídlo. 

Rolnička ptáky vyleká

Velmi elegantním řešením je zakoupení rolničky, kterou připevníte kočce na obojek. Pokud použijete obojek proti klíšťatům, odstraníte hned dva problémy současně. Kočka sice nebude díky rolničce slavit žádné velké úspěchy při lovu, ale jinak jí nijak neomezí. Je vhodné poradit se s veterinářem, jaký obojek a jakou rolničkou zvolit. 

Americký bryndák 

Na americkém trhu je populární i kočičí bryndák. Jde o trojúhelník či obdélník z lehké syntetické látky, který je připevněn vpředu na obojku, zkrátka jako bryndák. Tahle nepříliš estetická záležitost je překvapivě funkční a kočkám se skutečně kvůli bryndáku nedaří ptáky usmrtit. Trojúhelník látky totiž kočce překáží u přesné koordinace pohybů, která je při lovu nezbytná. Zatímco malé savce loví kočky obvykle číháním a skokem (což se jim poměrně slušně daří i s látkovým omezovačem), útok na ptáka je pohybově náročnější. Často také vyžaduje plížení, které kočkám s bryndákem příliš nejde. Psali jsme také: Neodčervená kočka může nakazit vás i vaše děti. Nevyplatí se tento úkon podceňovat

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Londýnská premiéra filmu Top Gun: Maverick. Kate a William zazářili ve večerních róbách

Květen je lásky čas: Připravte si krásně červené dezerty...

Založte si dechberoucí záhon z kvetoucích trvalek. Vsaďte na...

Není nad krásně voňavou zahrádku. Fialky jsou jednoduché na...

Léto je za dveřmi. Naučte se dělat ledové frosé, kromě...

Je nejvyšší čas vysadit rajčata. Jak často je zalévat, jak...

Seznamte se s medvědím česnekem a poznejte sami, v čem...

Zavřít reklamu