Koupání psa znamená často pohromu v koupelně. Většina psů ale koupel moc často nepotřebuje, záleží na typu jejich srsti!

Mazlíčci 24. ledna 2017 | 08:59 — Anna Novotná
Podzimní plýskanice a zimní sněhové čvachtanice svádí k tomu, abychom našeho psího miláčka po příchodu z procházky rovnou strčili pod sprchu. Většina psů ale koupel moc často nepotřebuje, záleží na typu jejich srsti.
Ne každý pejsek při koupeli vzorně drží / Shutterstock

Jak často tedy psa podrobit důkladné očistě v koupeli se šampónem? Většině psů taková lázeň postačí dvakrát až třikrát ročně. Proč tak málo? Psi jsou původem zvířata ze savan a pouští, kde se k vodě moc nedostali. Jejich srst a kůže jsou přirozeně mastné a odmaštění jim moc nesvědčí, otevřená kůže se líbí škodlivým bakteriím a plísním.

Psi s krátkou hladkou srstí se očistí snadno i bez koupele, stačí je důkladně otřít vhlkým hadříkem. Psi s hustou delší nebo dlouhou srstí s podsadou kupodivu také nepotřebují tolik koupat – jejich srst je ochranou proti špíně a stačí je důkladně kartáčovat, koupat stačí jednou za tři měsíce. Psi s dlouhou srstí bez podsady ovšem potřebují koupel častěji – to jsou třeba bišonci, jorkšíři, pudli – zkrátka mazlíčci vyšlechtění hlavně pro život v bytě, ne na dvoře.

Jenže psi se moc rádi vyválejí v nejrůznějším marastu, co voní jim, vám určitě vonět nebude. Pak je koupel po příchodu domů samozřejmě nutná. Není třeba ale za každou cenu používat šampon, stačí dostatek vody a proti zápachu na závěr vytřít srst hadříkem navlhčeným octovou vodou. Koupání šamponem by mělo být omezeno jen opravdu na několikrát ročně u všech psů. V létě si většina z nich ráda dopřeje koupel v rybníce a to je pro ně dostatečná očista, zejména pokud je potom důkladně vytřete hrubším ručníkem.

Nikdy nekoupejte psa šamponem na vlasy, používejte výhradně šampon na psí srst, s jistou opatrností můžete použít opravdu kvalitní dětský šampon.

Protože pravidelná očista po procházce bude pro vás i vašeho psa každodenním rituálem, zvykejte ho od štěněcího věku na pobyt v koupelně, na cákající sprchu a na vodu ve vaně. Pro pejska je ve vaně nejhorší to, že mu kloužou tlapky a cítí se nejistý. Pořiďte mu tedy protiskluzovou podložku, bude se cítit o něco lépe. Někteří psi sprchu nenávidí a udělají všechno proto, aby vám z pod ní utekli. Lépe je rezignovat a psa polévat kalíškem. Koupání začínejte vždy od těla, hlavu až nakonec. Opatně na uši a oči, ani vy nemáte rádi, když vám do nich přijde voda, natožpak šampon.

Většina psů má tendenci se okamžitě oklepat, jakmile jsou namočení. Je to přirozený reflex. Proto je lépe psa koupat ve dvou, jeden ho přidržuje a uklidňuje, druhý myje. Nebo alepsoň jednou rukou psa přidržujte, druhou umývejte. Jinak budete po koupání mít vodu všude, protože když se pes oklepe, tak to lítá na všechny strany.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Předprodej oblíbených WALK & BIKE sezónek právě začal. Přes půl roku můžete na Ještědu jezdit lanovkou už od 370 Kč

Předprodej oblíbených WALK & BIKE sezónek právě začal....

Hledáte místo, kde je krásně po celý rok? Mallorca nabízí...

Leden ve Špindlu: Ideální sněhové podmínky, lyžování bez...

Kde se natáčely slavné vánoční filmy a pohádky?...

Skiareál Špindlerův Mlýn odstartoval zimní sezónu...

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé...

Zavřít reklamu