Nepodceňujte obezitu vašeho psa! Jaká plemena jsou k nadváze náchylnější?

Mazlíčci 29. července 2017 | 12:02 — Anna Novotná
Obezita není problémem pouze u lidí, ale čím dál častěji jí trpí také psi. Na vině jsou většinou jejich majitelé, kteří je překrmují a nedopřávají jim dostatek pohybu.
Další 1 fotografie v galerii
Pozor na obezitu vašich mazlíčků! Obezita se netýká jen lidí! / Shutterstock

Mohlo by se zdát, že obezita není u psů častým problémem, protože obézní pejsky většinou moc nepotkáváme. Bohužel takových psů je velmi mnoho, jen jsou zavřeni se svým páníčkem v bytě a chodí ven jen minimálně. Divoká zvířata si sama regulují příjem potravy, kterou přijímají a mají dostatečný výdej energie. Což domácí mazlíčci nemohou.

Podle neoficiálních statistik trpí až 40% psů nadváhou, ale jejich majitelé to často nevědí, dokud jim to neřekne někdo vnímavější z okolí nebo dokud nevezmou psa k veterináři z nějakých zdravotních důvodů.

Psi podobně jako lidé tloustnou kvůli špatným stravovacím návykům, kdy jim páníčci dávají zbytky ze svých jídel, nebo z nedostatku pohybu. Obezita může psům způsobit podobné zdravotní potíže jako lidem. Zatěžuje klouby, způsobuje onemocnění srdce a celkově oslabuje organismus.

Pokud máte právě doma štěně nebo se ho chystáte pořídit k Vánocům a nechcete, aby se u něj nadváha a obezita začala vyvíjet, pak byste měli znát několik základních pravidel, jak jí předejít.

Správné stravovací návyky už od štěněte

Volba krmiva je naprosto zásadní pro správný vývoj psa už od štěněte. Kvalitní krmení by mělo být složeno ze správného poměru výživných látek, mezi které patří cukry, tuky, bílkoviny, minerály a vitamíny. Vyvážené zastoupení všech živin vašemu psovi zajistí dlouhý a kvalitní život. Nejhorším nešvarem psích majitelů je společné stolování. Zbytky ze stolu zkrátka do psí misky nepatří a to v ani v malé míře! Po jednom kolečku salámu váš pes sice samozřejmě zásadně nepřibere, ale zaděláváte mu tím na zdravotní potíže. Nehledě na to, že u jednoho kousku to většinou nekončí a mnohdy se z tohoto nešvaru stane tradice.

Pes sežere vše, co dostane, bez ohledu na množství a počet dávek. Proto by se už od štěněte měly jeho stravovací návyky kontrolovat. Naprosto klíčová je pravidelnost je v krmení. U štěňat se většinou začíná na 5 dávkách, dospělí psi by pak měli žrát maximálně 1-2krát denně.

Pokud budete mít pocit, že váš mazlíček vypadá hladově a že ztrádá, pamatujte si, že správným množstvím v pravidelných intervalech jim naopak pomáháte.

Pozor také na pamlsky za odměnu. Především u menších plemen je třeba brát v potaz energetický výdej zvířete a tomu přizpůsobovat i její příjem obsažený právě v pamlscích.

Voda

Možná se vám to zdá jako samozřejmost, ale je nutné aby pejsek měl stálý přístup k vodě. Pozor však musímte dát v zimě, pokud máte psa venku. Psi led často lížou, a tak jim může jazyk přimrznout k ledu. Proto v mrazech neponecháváme psovi misku celodenně venku, ale raději mu vodu několikrát denně přinášíme. Voda je pro správné fungování těla velmi důležitá - stejně jako u lidí.

Důležitý je dobře zvolený pohyb

Fyzická kondice se plně odráží na zdraví každého psa. Množství pohybu je pochopitělně závislé na plemeni, což je nutné brát v potaz. Zatímco velcí lovečtí psi potřebují alespoň dvakrát denně na opravdu vydatnou procházku, čivavy se spokojí s krátkým vyvenčením, ale každý pejsek potřebuje pohyb!

Krmení a pravidelný pohyb jdou ruku v ruce. Stejně jako vy i váš pejsek potřebuje potravu trávit, proto není vhodné mu dát nažrat a hned poté ho brát na procházku. Ideální je jít s pejskem ven na lačno hned ráno a nažrat mu dát těsně před tím než půjdete ráno do práce. Pes po vás nebude tolik smutnit a zároveň bude mít i dostatek času na to, aby žrádlo strávil a načerpal energii.

U některých psů může být obezita do jisté míry způsobena již určitým genetickým předpokladem. Samozřejmě je to vždy jen a pouze na majiteli, jaký životní styl svému psímu či kočičímu kamarádovi naordinuje, nicméně opravdu existují plemena náchylnější na rychlé přibírání. Naoříklad jezevčíka si lidé pořizují jako malého nenáročného pejska a chybně se domnívají, že takto malý pes mnoho pohybu nepotřebuje. Jezevčíci jsou ale lovečtí psi a potřebují se pravidelně hýbat. Pokud jsou obézní, jejich krátké nohy trpí ještě víc, než je tomu u jiných plemen!

Plemena náchylnější na obezitu jsou především:

Labrador, Zlatý retrívr, Bígl, Jezevčík

Máte-li doma štěně jednoho z těchto plemen, zkuste se pečlivě zaměřit na jeho stravovací návyky a nezapomínejte mu dopřávat dostatek pohybu. Veterinární lékař vám poradí, jaké krmení zvolit a stanoví ideální hmotnost vašeho psa. V případě nutnosti mu může rovněž sestavit program na hubnutí s pravidelnou kontrolou hmotnosti.

Je dobré pravidelně kontrolovat hmotnost vašeho pejska už od mládí. Třeba každého čtvrt roku psa zvažte, než po několika letech zjistit, že pes je obézní, a v důsledku toho se uněj objevily zdravotní komplikace. Choďte se psem hodně na procházky, na výlety, běhejte, hrajte si. Nejen že pomůžete psovi udržet si kondici, ale budete si udržovat i kondici vlastní. Děláte to pro zdraví vás i vašeho psa.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu