Doplňujte akvarijním rybám v létě kyslík, stačí k tomu obyčejný filtr

Mazlíčci 27. července 2019 | 08:55 — Veronika Prášilová
Horké letní dny kladou zvýšené nároky na mnohé živočichy žijící nejen ve volné přírodě, ale také na ty, které chováme doma. Zvláštní pozornost si mimo psů a koček zaslouží také živočichové žijící v akváriích, pro něž mohou být letní teploty až život ohrožující.
Další 4 fotografie v galerii
Letní teploty snižují v akváriu množství kyslíku / Shutterstock

Jak by měla péče o akvária a jejich obyvatele v létě vypadat, se dozvíte na následujících řádcích.

S rostoucí teplotou klesá kyslík

S rostoucí teplotou okolí se zvyšuje také teplota vody v akváriu. Většina jeho obyvatel nemá s tímto nárůstem problém, ale pouze za předpokladu, že se jim dostává kyslíku. A právě jeho množství s rostoucí teplotou klesá. Neznamená to však, že je zapotřebí začít vodu ochlazovat, ale je třeba zajistit její pohyb tak, jako tomu bývá v přírodě.

Důležitá je cirkulace

V řekách či potocích voda přirozeně proudí, ve stojatých vodách se o její dostatečný pohyb zase stará vítr. A i v akváriu lze pohyb vody velmi snadno zajistit, a sice za pomoci filtru, který vodu nejen čistí, ale zároveň zajišťuje její průběžnou cirkulaci. Proto pokud máte kvalitní filtr, který pravidelně vymýváte a udržujete jej v čistotě, nemusíte se o obyvatele vašeho akvária bát. Dokonce do něj nemusíte instalovat ani vzduchovací kamínek.

Vyčistit, odkalit, provzdušnit

Údržba filtru však není v horkých letních dnech to jediné, co přispívá ke správné rovnováze prostředí v akváriu. Samozřejmostí by mělo být jeho pravidelné čištění a odkalování, kontrola vzduchového i čisticího filtru a především dodržování důležité zásady: ryby nesmíte v žádném případě překrmovat.

Dodržujte režim bez výkyvů

Může se také stát, že vám budou ryby vyplouvat často k hladině a pomyslně lapat po dechu. Není to však z důvodu, že by měly málo přirozeného kyslíku, ale proto, že jsou tráveny dusičnany. Příčinou toho je špatná údržba akvária, v němž se mimo jiné mohli usídlit nežádoucí paraziti.

Je proto nutné udržet v akváriu naprosto běžný režim jako v jiné části roku, bez výkyvů a kolísání, s nutností zachování maximální čistoty vody. Pokud tedy budete dodržovat všechna pravidla, na která jste zvyklí, bude se i vašim rybkám dařit skvěle.

A pokud si zatím na chov rybiček netroufáte, zkuste si doma pro začátek vytvořit rostlinné terárium. Sice v něm nemůžete pozorovat ladně plující rybky, ale i tak se může stát zajímavou dominantou vašeho domova. Co k jeho vytvoření budete potřebovat, si můžete přečíst v našem článku.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu