Výběr chlupatého parťáka: Které rasy se nejvíce hodí do rodiny s dětmi?

Mazlíčci 01. prosince 2019 | 15:19 — Anna Novotná
Pes je nejlepší přítel člověka. Stokrát omílané spojení znějící jako klišé, u kterého vám však všichni pejskaři potvrdí, že je pravdivé do posledního detailu. Pokud jste zrovna i vy ve fázi, kdy hledáte rodinného parťáka, nezapomeňte zvážit všechna pro a proti, které s sebou příchod čtyřnohého člena doprovází.
Další 3 fotografie v galerii
Pejsci jsou skvělí parťáci, ale ne každý má trpělivost / Depositphotos

Pokud přemýšlíte, že si do rodiny pořídíte pejska, je dobré zvážit několik důležitých věcí. Jak velké máte děti? Máte k dispozici zahradu? Jste zkušený chovatel nebo začátečník? Bydlíte ve městě nebo v menší obci? Podle čeho poznat, zda je pes k dětem vhodný?

Pes není hračka pro dítě

Než si mazlíčka domů přivedete, určitě byste měli zvážit všechny okolnosti, které to s sebou nese. Počáteční nadšení ze štěněte totiž velmi rychle opadá a vám nastanou nové povinnosti, které s sebou život s pejskem přináší. Rozhodně byste se tedy měli vyvarovat toho, abyste koupili štěně svému potomkovi jako dárek nebo vytouženou hračku. Berte v potaz, že většina odpovědnosti bude vždy jen na vás, protože nadšení každého dítěte z nového kamaráda velmi rychle pomine.

Někteří chovatelé doporučují pořídit štěně rovnou k miminku, aby si na sebe oba zvykli už od malička. Z dítěte a psa se pak stanou nerozluční parťáci. Pokud si na to ale z netroufáte, přeci jen péče o štěně a o malé miminko, to si žádá trpělivost a hodně času, pořiďte si psa později. Ideální je pak počkat, až budou dítěti alespoň 3 roky. Některé děti, které nejsou na psa zvyklé od narození, se mohou psů bát. Zejména štěňat, která mohou být divoká a občas škrábnout nebo omylem cvaknout zuby.

Ideální věk dítěte?

Přibližně okolo druhé třídy je věk dítěte sice ideální, jelikož takové dítě se již dokáže o pejska starat. Sedmileté či osmileté dítě již dokáže být velice zodpovědné, může dokonce jít s pejskem i na krátkou procházku a zažijí spolu spoustu legrace.

Na druhou stranu starší dítě už má hodně koníčků, po škole úkoly atd. Rodiče školáků již chodí většinou do práce na celý den, tak dobře zvažte, zda by se u vás doma pejsek netrápil o samotě přes den. Máte k dispozici někoho, kdo bude moci v poledne pejska vyvenčit?

Počítejte s náklady

Život se psím kamarádem přináší mnoho radosti, ale také starostí a je i finančně náročný. Je třeba si uvědomit, že pejsek žije mnoho let a jak stárne, rostou také náklady za péči o něj. Pomineme-li krmení na každý měsíc, je třeba počítat s pravidelným očkováním, odčervováním i případnými léčebnými výlohami při nemoci nebo úrazu psa. A to jsou náklady pohybující se v řádech tisíců korun. Dobře proto zvažte i tuto stránku věci.

Ideální rodinní parťáci

Pokud jste však i přes to přesvědčeni, že psí parťák je pro vaši rodinu ten pravý, pak začněte hledat vhodné plemeno. A pokud máte doma děti, samozřejmě hledejte takovou rasu, která je primárně naučená trpělivosti k lidským mláďatům. Nejlepší pověst mají v tomto ohledu tyto druhy:

  • zlatý retrívr
  • labradorský retrívr
  • border kolie
  • boxer
  • francouzský buldoček
  • mops
  • kavalír king charles španěl
  • bišonek

Kamarád z útulku – ano či ne?

Určitě vás také napadla možnost pořídit si pejska z útulku. Tento krok je skvělý ve chvíli, kdy máte s pejsky více zkušeností. Pokud se totiž nejedná o štěně, je velmi pravděpodobné, že má za sebou obyvatel útulku nějakou nemilou zkušenost, kterou si v sobě ponese dlouhou dobu, ne-li do konce života.

A ačkoli vám bude nesmírně vděčný za to, že jste se ho ujali, mohou nastat situace, kdy bude reagovat neadekvátně, a uštědří vám, byť nechtěně, nějaké to kousnutí. K malým dětem proto raději volte štěněcího kamaráda se známou minulostí. Zkuste se také podívat na pár rad do začátku vašeho společného života, o kterých jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda opravdu vyřádila

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda...

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje...

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech...

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Zavřít reklamu