Když blechy útočí! Co jste o nich nevěděli a jak se jim bránit?

Mazlíčci 14. září 2019 | 09:57 — Šárka Vondráčková
Blecha je nepříjemný a hbitý parazit napadající teplokrevné živočichy, který dokáže překonat vzdálenost až jeden a půl metru.
Další 3 fotografie v galerii
Používat antiparazitika je nutné i v podzimních a zimních měsících / Depositphotos

Blechy z nechráněného psa či kočky dokáží zamořit celý byt. A rozhodně neplatí, že psí či kočičí blechy na člověka nejdou. Na těle svého hostitele pobývá blecha ve svém dospělém stavu,  kouše jej a saje mu krev. Vajíčka, která zde pak naklade, volně vypadávají do okolního prostředí. Proto se pak další vývojové fáze vyskytují ve zvířecím pelíšku, v kobercích či sedačkách. Jakmile se blechy vylíhnou, hledají si nového hostitele a mohou k vám připutovat klidně od sousedů.

Bez potravy vydrží až rok a přežijí i zimu

Blecha prochází při svém vývoji dokonalou proměnou, a to za 3 až 6 týdnů. Larvy a nymfy se živí mikroby, prachem a podobně. Kukla může zůstat v klidu i několik měsíců. Bleší dospěláci viditelní na psovi tvoří cca 5 % celkové populace, 95 % jedinců se nachází v okolí. Průměrně trvá doba od nakladení vajíčka do vylíhnutí dospělé blechy 4 až 5 týdnů. Nepříjemnou vlastností blech je jejich schopnost vydržet i roky bez potravy.

Líhnou se až za přítomnosti hostitele

Vajíčka a larvy se vyvíjí mimo tělo hostitele. Vyskytovat se mohou v jeho pelíšku, na pohovce, závěsech, v kobercích, spárách, anebo mezi parketami. Za několik týdnů je dospělá blecha připravená vylíhnout se z kukly, ale čeká na přítomnost hostitele. Když se začnete po prostoru pohybovat, způsobíte vibraci a dojde k vylíhnutí dospělých blech, které se na vás vrhnou ze všech stran.

Prevence je základ

Jako u každého škůdce, i tady platí, že nejlepší i nejlevnější je prevence. Musíte pravidelně odblešovat svoje mazlíčky. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo pravidelně koupe zvíře šamponem proti blechám, jiný aplikuje antiparazitikum, někdo má raději obojky proti blechám. A právě o tom, jak správně aplikovat pejskům antiparazitní přípravky, jsme již psali zde. Dále je třeba pravidelně čistit pelíšek, a pokud k vám někdy zvíře zavítá do postele, prát ložní prádlo minimálně na 60 °C. Nutné je pravidelně vysávat a utírat prach, abyste případná vajíčka odstranili dřív, než ve svém vývoji pokročí. Pokud už problém s blechami nastane, máte několik možností. 

Už jsou tady, co teď?

  • Vyperte psí a kočičí pelechy.
  • Nechejte vyčistit sedačku nebo koberec.
  • Vyperte ložní prádlo, a to zejména tehdy, pokud s vámi zvíře spí v posteli.
  • Pořádně vyluxujte a vytřete obydlí dezinfekcí.
  • Pořiďte zvířeti antiparazitní ochranu.

Existuje řada volně prodejných sprejů nebo postřiků proti blechám, kterými můžete vcelku úspěšně nad blechami zvítězit. Před zásahem je třeba pečlivě vysát, po vyluxování sáček vyměnit a plný odnést pryč z bytu, všude precizně utřít prach a maximum prádla včetně pelíšku vyprat alespoň na 60 °C. I po zásahu je třeba pravidelně vysávat a utírat prach, ale vyvarovat se intenzivního vytírání, aby se nesnížila účinnost postřiku. Počítejte s tím, že po aplikaci postřikem budete muset nechat byt alespoň 5 hodin zavřený a prázdný. Pokud chováte doma rybičky, před zásahem akvárium ideálně zakryjte a vypněte filtraci. Po zaschnutí přípravků se můžete do obydlí zase vrátit.

Věděli jste, že…

Blechy dokážou kousnout až 400x denně a nasát 15x více krve, než je jejich vlastní hmotnost?

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu