Nenechávejte kaštany ležet na zemi. Nic vás nestojí a mají velmi široké využití

Ostatní 11. září 2020 | 08:39 — Helena Malá
Pokud ve vašem okolí roste alespoň jeden kaštan, využijte toho a posbírejte si pár kulatých hnědých semen domů. Poradíme vám, jak vám mohou být kaštany k užitku.
Další 4 fotografie v galerii
Kaštany mají v domácnosti široké uplatnění / Pixabay

Kaštany se sejdou v každé domácnosti. Mohou vám posloužit nejen k dekoraci, ale i při praní, ke zkrášlení a hlavně ke zdraví. Stačí jen vědět, jak nejlépe kaštany zpracovat. Léčivou sílu kaštanů znali už naši prapředci. Pomáhají při potížích s revmatismem, klouby či s křečovými žílami. Ulevují při bolestech zad, zmírňují otoky a zlepšují průchodnost cév. Obsahují totiž látky s léčivými účinky v čele s aescinem a flavonoidy, které působí antibakteriálně, protizánětlivě a mají mírně svíravý efekt.

Kaštanová tinktura na žíly

Kaštanová tinktura má vysoce protizánětlivé a antirevmatické vlastnosti. Její výroba není nijak složitá. Nasbírejte si dostatečné množství kaštanů (podle toho, jak máte velké sklenice, které budete plnit). Nakrájejte je na čtvrtky nebo nakrouhejte na elektrickém kráječi – tinktura pak bude účinnější. Ideálně je ještě před tím zbavte tvrdé hnědé slupky. Takto připravené kaštany dejte do sklenice a zalijte je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Nechejte stát 14 dní až tři týdny. Nádobu každý den opatrně protřepejte. Nakonec přes plátýnko přeceďte a uchovávejte v uzavíratelné nádobě.

Tinkturu můžete použít jako mazání při žilní nedostatečnosti – tedy například na křečové žíly. Lze ale i užívat vnitřně jako kapky. Začněte na dávce 15 kapek dvakrát denně. Tinktura ovlivňuje činnost nadledvinek, proto je nutné dodržovat pauzy v užívání. Užívejte proto tinkturu 2 měsíce, a pak zařaďte měsíční pauzu. Tinkturu by rozhodně neměly užívat děti ani těhotné a kojící ženy.

Kaštanový šampon

Z kaštanů lehce vyrobíte šampon, který pomůže vašim vlasům od mastnoty, zastaví jejich vypadání a naopak podpoří jejich růst. Co budete potřebovat:

  • 20 ks čerstvých, oloupaných kaštanů
  • 350 ml vody
  • 1 sladké jablko se semeny
  • 3 lžíce lněných semínek
  • prázdnou láhev

Kaštany rozsekejte najemno, spolu s nakrájeným jablkem vložte do hrnce a zalijte vodou. Přiveďte k varu a následně vařte na mírném plameni asi 25 minut. Sceďte nálev přes plátno do čistého hrnce a přisypte k němu lněná semínka, která šampon pomohou zahustit. Míchejte dohladka a posléze přelijte do láhve od šamponu. Po měsíci používání budete mít vlasy zdravé, pevné a husté. O dalších tricích, díky kterým budou vaše mastné vlasy za pár minut vypadat jako umyté, jsme psali zde.

Kaštanový prášek na zuby i špinavé nádobí

Kaštanový prášek má skvělé bělicí účinky. Pokud tedy chcete mít zářivý úsměv, prášek si připravte. Libovolné množství kaštanů oloupejte, nastrouhejte a usušte. Usušenou směs důkladně rozmixujte na prášek. Trochu prášku si naneste na zubní kartáček, brzy uvidíte, že vaše zuby jsou bělejší. Nebo můžete dát trochu prášku na navlhčenou houbičku a umýt s ní špinavé nádobí. Prášek totiž zastane i funkci jaru.

Kaštanové prostředek na praní prádla

Pro ruční praní vybledlého, špinavého prádla je ideálním pomocníkem tekutý prací prostředek z kaštanového prášku. Co budete potřebovat:

  • čerstvé kaštany
  • horkou vodu
  • půllitrovou sklenici
  • skladovací nádobu

Kaštany omyjte teplou vodou s mýdlem a nechte je usušit na látce. Poté je kladívkem rozdrťte na co nejmenší kousky. Drť vložte do sklenice a zalijte ji po okraj horkou vodou. Nechte louhovat 8-24 hodin.

Nálev začne bělat a na hladině se utvoří bílá pěna. Tekutinu poté slijte do skladovací nádoby, ve které vám kaštanový prací prostředek vydrží asi týden. Při praní použijte vždy přibližně 50 g prostředku na dávku prádla.

Kaštanové dekorace

Kaštanové dekorace nemusejí mít jen podobu zvířátek či postaviček. Dobře vypadají i jen tak nasypané v průhledné váze nebo kolem svíčky. Působivý je i věnec na dveře vytvořený z kaštanů. Stačí mít korpus a pak na něj kaštany nalepit pomocí tavné pistole.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Zavřít reklamu