Zbavte se zápachu z bot a vyřešte tak nepříjemný problém jednou provždy

Ostatní 26. října 2020 | 09:19 — Klára Sanders
Nohy se potí nejen při sportu, ale i při běžném nošení bot. Obzvlášť v podzimních a zimních měsících, kdy se nosí převážně uzavřená obuv. Při nadměrném pocení nohou může dokonce dojít k tomu, že obuv zapáchá. Tento problém má řešení.
Další 3 fotografie v galerii
Při nadměrném pocení nohou může dokonce dojít k tomu, že obuv zapáchá / Depositphotos

Zapáchající boty trápí mnoho lidí a dokáží člověku pěkně otrávit život. Pokud je necháte stát v předsíni, za chvíli se dotěrný puch rozšíří do celého bytu. Nemluvě o společenském faux pas, když jdete někam na návštěvu a musíte si smradlavé boty vyzout. Vzniku zápachu lze přitom předcházet a můžete ho i zlikvidovat.

Metod, které dokáží se smradem z bot zatočit, je celá řada. Nejlepší je ale prevence a vzniku zápachu se raději zcela vyvarovat.

Zápachu z bot lze předcházet

Zápach z obuvi způsobují bakterie a mikroby, které při zvýšené koncentraci tvoří plynné zapáchající látky. Proto je nejlepší prevencí předcházet vzniku těchto mikrobů. Základ představuje kvalitní kožená obuv, která je prodyšná. Pokud víte, že máte problémy s pocením nohou, dejte před prvním nošením do bot vložky, které mají uvnitř bambusová vlákna. Ta působí antibakteriálně a obuv tak nezapáchá. Používejte přes noc filtry do obuvi.

Kupte si správné ponožky. Noste pouze bavlněné, které mají schopnost sát pot, popřípadě ty, které mají speciální antibakteriální ošetření. Toto ošetření u ponožek, punčoch a punčocháčů představují vlákna, která v sobě obsahují koloidní stříbro, resp. jeho nanočástice. Střídejte často ponožky a umývejte si nohy, aby byly v botách vždy čisté.

Vyvarujte se vzniku plísně na nohou a udržujte čisté a suché nohy. Plíseň na nohou způsobí nepříjemný zápach, který lze odstranit pouze díky používání speciálních mastí. 

Po celý rok volte vhodnou obuv, kterou budete pravidelně a pečlivě udržovat čistou a suchou. V létě noste prodyšnou a otevřenou obuv, v zimních měsících nepromokavé boty s TEXovými membránami, ve kterých bota větrá, ale zároveň se dovnitř nedostane vlhkost. Pravidelně je střídejte.

Jak se zbavit zápachu z bot

Pokud vám již boty zapáchají, je třeba se nepříjemného odéru zbavit. Metod se nabízí několik, ale nejlepší je kombinovat více způsobů.

Lehký zápach

Pokud vám zapáchají nohy pouze lehce nebo chcete preventivně této nepříjemnosti předcházet, zakupte v obuvi sprej do bot proti zápachu. Na skutečně lehký zápach nebo případnou prevenci sprej stačí.

Střední zápach

U středního zápachu bot, který se objevuje při extrémních situacích (při běhu, nošení kozaček, bot s kožichem, koženkových bot atd.) vystříkejte obuv sprejem proti zápachu, a to hned poté, co je sundáte z nohy. Pro lepší prevenci je opatrně vytřete octem (ne každá obuv je na tuto aplikaci vhodná) a nechte vyschnout v opravdu suché a teplé místnosti. Postup opakujte. Můžete do bot vložit speciální granule, které obsahují aktivní uhlí a umí zápach pohltit. Nakonec obuv vystříkejte antimikrobakteriálním sprejem na zahubení bakterií. Tyto spreje jsou vhodným prostředkem pro preventivní opatření vzniku hub, plísní a dalších bakterií, které způsobují nepříjemný zápach.

Silný zápach

V první řadě boty hygienicky očistěte. Pokud materiál dovolí, zkuste je umýt ve vodě nebo vnitřek boty vyčistit. Obuv musíte následně velice pečlivě vysušit. Pak do bot vložte pohlcovač pachu, který je ideálně přírodního původu (levandule, cedr, citron). Použít lze i usušenou levanduli - vložte ji do bot a nechte působit i několik dní. Pro lepší účinek ji můžete vložit do očištěné a hygienicky umyté boty po sezoně a nechat působit po několik měsíců. Boty budou hezky vonět.

U pánských bot obstarejte sušené cedrové dřevo nebo je nazujte na cedrové napínáky. Cedrové hobliny vložte do ponožek, zauzlujte je, aby se nevysypaly, a vložte do bot. Nechte působit nejlépe přes noc nebo více než 12 hodin, a zápach zmizí. Postup můžete opakovat několikrát pro lepší účinek. Po několika hodinách (v ojedinělých případech nechte působit déle) by měly boty ztratit nepříjemný zápach. A nyní přichází další krok. 

V lékárenských potřebách zakupte filtry do obuvi, které jsou proti zápachu, vlhkosti, jsou antibakteriální a aromatizované. Přes noc je strčte do bot, bota se vysuší a filtry ji provoní. Vložky vydrží maximálně tři měsíce při denním používání. Boty čas od času vystavte na slunce a nechte je pořádně vyschnout a vyvětrat. Procedury na čištění bot provádějte opakovaně a pravidelně používejte krémy na nohy. Zápach odezní, ovšem buďte trpěliví, může to chvíli trvat.

Péče o nohy je velmi důležitá

Péče o nohy je jedním z důležitých kroků, který ovlivňuje celý proces odstranění zápachu z obuvi. Používejte masti (peodoranty) s vůní limetky, levandule a máty. S nimi byste si měli mazat nohy večer a ráno. Takto ošetřené nohy nebudou produkovat množství nepříjemného zápachu nebo se budou potit méně. Noha se nejvíce zapaří v umělých látkách, tak se jich vyvarujte. Přezouvejte se přes den dle potřeby. V kanceláři volte prodyšnou obuv, ve které může noha dýchat, venku naopak obuv, která je uzpůsobena dle počasí.

Babské rady ne vždy fungují

Na internetu se dočtete spoustu babských rad, jak odstranit zápach z obuvi, které doporučují vysypat boty solí a nechat ji v nich přes noc či vystříkat obuv vodkou a nechat vyschnout. Dalšími jsou vystlat boty kočičím stelivem, do bot vložit listy libečku a dva dny jej v obuvi nechat. Smíchat vodu, ocet a citronovou šťávu, vystříkat boty octem a nechat je vyschnout. Vložit do bot plátky citronu, které pohltí okolní zápach, nebo postačí vložit do nich kousek obyčejné křídy. Mezi další se řadí vložení obuvi do mrazáku, ovšem tímto ničeho významného nedocílíte, spíše obuv zničíte. Mezi účinné rady patří vystříkání bot vodkou, nicméně ne všechna obuv je na tuto proceduru vhodná a v některých případech se může nenávratně poškodit. Důvodem je alkohol, který zejména koženou obuv poškodí. Stejná situace nastává v případě sypání soli, a proto tyto babské rady raději berte s rezervou. Psali jsme také: I při praní se dá hodně ušetřit. Jednoduchý návod na účinný prací roztok

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu