Jak správně pečovat o semišové boty v zimě, aby přežily mokro, sůl i mráz
Semišové boty jsou oblíbené a vhodné téměř pro každou příležitost. Vypadají dobře, ale udržet je čisté i v blátivém a mokrém počasí je občas velmi těžké. Jelikož se jedná o kůži s otevřeným povrchem, ušpiní se snáz než kůže hladká. I tak je ale můžete dlouho udržovat ve výborném stavu. Stačí vědět, jak na to.
Prevence
Pokud jste si koupili semišové boty, tedy boty s broušenou kůží s jemnějším či hrubším vlasem, musíte dopředu počítat s tím, že budou potřebovat víc péče než boty s hladkou kůží, které zbavíte nečistot vlhkým hadrem.
Kožené, semišové ani textilní boty nejsou odolné proti vodě a vlhkosti. Často opakovaná rada o nutnosti impregnace stále platí. Před prvním vykročením ze dveří boty rozhodně naimpregnujte. Zvolte impregnační přípravek, který je určen přesně na materiál vašich bot. Raději kupte impregnaci vhodnou přímo na semišové boty a klidně si trochu připlaťte. Ochranné prostředky ve spreji nabízí nejjednodušší způsob aplikace za rozumnou cenu.
Impregnace nejenže odpuzuje vlhkost, ale ochrání vaši obuv i před prachem a nečistotami. Nějaké nečistoty na botách stejně ulpí, ale pokud jsou boty impregnované, budou se následně mnohem lépe čistit. Dobře ošetřená obuv lépe vypadá a déle vydrží, protože je odolnější nejen vůči vodě, špíně, ale i soli. Posypové materiály hojně používané v zimě narušují strukturu materiálu obuvi, tvoří skvrny nebo způsobují nabobtnání. Po návratu domů proto i naimpregnované boty dobře otřete.
Zejména v deštivém počasí byste je měli často střídat. Vlhké nebo dokonce mokré boty je potřeba nechat pořádně vyschnout a vyvětrat s vyjmutou vkládací stélkou. Obuv nikdy nesušte v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů, jinak materiál porušíte a ten může popraskat. Nechte je raději uschnout volně. Existuje také speciální elektrický vysoušeč obuvi, který je elegantním řešením problému vlhkých bot, jejich sušení a dezinfekce pomocí ozónu. Dezinfikuje ozónem během několika minut a likviduje zápach.
Starý dobrý trik pro sušení bot je vycpání bot novinami, které do sebe vodu rychle nasáknou, a bota si zachová svůj tvar. Chozením v nedosušených botách nadměrně namáháte stélku i podšívky a boty tím ničíte.
Boty by si měly odpočinout
Boty by si měly po celodenním chození zhruba 12 hodin odpočinout. Vždyť i po krátké procházce na sluníčku dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem potu.
Jak čistit špinavé boty
Prevence je velmi důležitá, ale nikdy nepředejdete tomu, že by vaše boty vydržely čisté celý podzim, aniž by bylo potřeba je jedinkrát vyčistit. Při čištění bot se můžete rozhodnout, zda je čistit na sucho, nebo na mokro. V obou případech je však nutné nejprve zbavit obuv hrubých nečistot, čehož docílíte hrubším čistícím kartáčkem.
- Suché čištění
Poté, co z vašich oblíbených bot odstraníte hrubé nečistoty, můžete použít buď speciální gumu, nebo krepový, případně mosazný (nikdy ne plastový!) kartáček. Záleží také na druhu znečištění. Guma na sebe nečistoty nabalí a vy je pak jen odrolíte, ovšem působí mírně abrazivně. Kartáček vlákna kůže krásně pročeše a zajistí semiši hloubku.
- Mokré čištění
Suché čištění je většinou dostačující, ale občas se zkrátka mokrému čištění nevyhnete. Před ním ale rovněž zbavte obuv hrubších nečistot. Pro čištění mokrou cestou je nejlepší instantní čistící pěna, nebo speciální šampon. Před aplikací jedné z variant je potřeba boty lehce navlhčit houbičkou a poté nanést pěnu ze spreje, nebo rozmíchaný šampon. Šampon i pěnu nechte důkladně zaschnout a poté vykartáčujte. Po čištění obuv znovu naimpregnujte.
- Nikdy semišky neperte!
Chcete-li si ulehčit práci a rozhodnete se boty vhodit do pračky, jako to možná děláte s letní plátěnou obuví, čeká vaši obuv nejspíš zkáza. Můžete tak vyprat staré onošené boty, které už máte stejně jen na zahradu, ale rozhodně ne nové, nebo stále nošené boty.
Jak udržet tvar bot
Pro udržení tvaru bot není od věci používat nazouváky a napínáky, které svůj účel výborně plnily v dávné minulosti a plní i dnes v moderním botníku. Životní cyklus bot se různí a záleží na vaší péči. Včasnou výměnou opotřebovaných patníků a podešví můžete zabránit poškození dalších součástí obuvi. Vaše oblíbené boty tak mohou sloužit dál.
My v zimě oblékneme teplé bundy, boty, rukavice a šály, ale co naši domácí mazlíčci? Víte, jak pečovat o psí tlapky v zimním období? Tlapy našich čtyřnohých kamarádů v zimě trpí a správná péče je velmi důležitá.