Klávesnice může být čistá za pár minut. Potřebujete jen tři věci, které máte doma
Klávesnici počítače bychom měli „vygruntovat“ aspoň jednou za měsíc. Vzhledem k časové (ne)náročnosti to však nemusí být žádný problém. Pravidlo číslo jedna zní: klávesnici před čištěním odpojit z počítače.
Co budete potřebovat?
- Přípravek na bázi alkoholu (alpa, slivovice, čistý líh z drogerie)
- Vatové tamponky a tyčinky
- Vysavač nebo kompresor, plechovku se stlačeným vzduchem
Jak na to?
Nejdřív je dobré obrátit klávesnici vzhůru nohama, lehce s ní zatřást a vysát z ní veškerý prach. Použít lze vysavač nebo plechovku se stlačeným vzduchem. Každému vyhovuje jiná varianta, takže záleží, co máte zrovna po ruce.
V obou případech je dobré postupovat opatrně, ať příliš silný vzduch nevcucne některé z tlačítek. Jednotlivá tlačítka je dobré i promačkat, uvolní se další dávka prachu. Jakmile máte hotovo, přichází na řadu čištění lihem. Nejdřív pomocí navlhčených vatových tamponků přejeďte klávesy. Na rozdíl od klasického jaru se líh nelepí a hlavně desinfikuje. Nakonec vezměte vatové tyčinky a projeďte mezery mezi klávesami. Základní očistu klávesnice máte během chvilky hotovou. Bakterie na jejím povrchu jsou na čas zlikvidované.
Spoustu nečistot se hromadí i na zubním kartáčku. Jak bakterie zabít, si přečtěte zde.
K čištění klávesnice slouží i slizovitá hmota, jež na sebe naváže nečistoty ze spár. Zkušenosti jsou však různé. Podle některých ohlasů se trhá a mezi klávesami zůstává. Navíc je podstatně dražší než líh s tamponky a tyčinkami.
Pokud se chcete pustit do důkladnějšího čištění, je nutné klávesnici rozebrat. Pokud jste to nikdy nedělali, povolejte zkušenějšího kamaráda, můžete si ji totiž snadno poškodit. Plastové části je pak možné umýt ručně ve větší misce nebo v myčce. Pozor, ať se vám nepoztrácejí klávesy, a pokud nevíte, jak vedle sebe patří, klávesnici si předem vyfoťte. Rozebrání klávesnice je už ale proces poměrně zdlouhavý.