Vypěstujte si datlovník doma. Je to velmi jednoduché

Ostatní 01. března 2018 | 14:17 — Šárka Vondráčková
Milujete-li datle, můžete si je vypěstovat i u vás doma. A to rovnou z pecky. Odměnou vám bude krásná zelená palma, která ozdobí tak váš interiér.
Další 4 fotografie v galerii
Palma datlovníku může krásně ozdobit váš interiér / Pinterest

Pokud vás tento nápad zaujal, pak neztrácejte čas a dejte se do práce. Ideální měsíc k sadbě je právě březen. Dejte si datli, ale pecku nezahazujte. Omyjte ji pečlivě teplou vodou a ujistěte se, že na pecce nezůstal ani kousíček dužiny. Ten by velmi rychle uhnil a kontaminoval i pecku. Povrch pecky lehce opilujeme pilníkem. Takto upravené pecky namáčejte po dobu pěti dní v teplé vodě o 35 stupních. Vodu vždy po šesti hodinách vyměňte. Když pecky nabobtnají, je čas je zasadit.

Klíčí i půl roku

Semena datlovníku poté zasaďte do menšího květináče s účelnými odvodňovacími otvory. Pořiďte si substrát rašeliny s příměsí písku a do něj dejte asi 1,5 centimetru hluboko pecku. Květináčky pak umístěte na teplé stanoviště, nejlépe na okno nad radiátor. Semena datlovníku klíčí 1-6 měsíců.

Mají rády vodu

Když první stonky dosáhnou délky 8-10 cm, je na čase přesadit rostlinky do jednotlivých květináčů o průměru cca 9 cm. Květináč opět vyplňte rašelinou s příměsí písku a umístěte jej na světlé místo, nejlépe do polostínu. Ideální teplota je taková, kde se přes den pohybuje v rozmezí 20–25 stupňů a v zimě neklesne pod 14°C. Nezapomínejte datlovník pravidelně zalívat. Počítejte s tím, že tato rostlina potřebuje vydatnou zálivku, takže nenechejte nikdy zeminu vyschnout. Datlovník potřebuje vlhkost, a proto jej roste. Do misky pod květináč vložte kameny. Pro zálivku používejte teplou stojatou vodu. Na jaře a v létě zalévejte třikrát, a v zimě bude stačit jednou týdně.

Pozor při přesazování

Rostlinu po třech zmrzlých můžete přemístit na balkon, terasu anebo v nádobě na zahradu, kde se bude slunit. Palmu přihnojujte dvakrát do měsíce v době vegetace tekutým hnojivem určeným pro palmy. Doporučuje se jedenkrát za rok přesadit mladou datlovou palmu do nového květináče, jehož průměr je o dva centimetry větší, než ten předchozí. Při přesazování datlovníku ale dávejte pozor na jeho hlavní kořen, aby se nepoškodil.

Kdy čekat datle

Pokud se těšíte na to, až bude naše datlová palma plodit, bohužel, tedy vás čeká zklamání. Palmy totiž plodí až ve třicátém roce věku. Pokud jste však přesvědčeni, že si na plody i v tomto případě klidně počkáte, pak vás zklame i tato zpráva. Na to, abyste se dočkali plodů, museli byste mít samčí i samičí rostlinky. To je poměrně náročné nejen na prostor, ale také není nikde zaručeno, že nakonec po celou dobu vedle sebe nebudeme pěstovat dva samce či dvě samice. Je to hodně o štěstí. Datlovník se tak vyplatí pěstovat spíše jako okrasnou rostlinu, která vnese do interiéru trochu exotiky. Ze semen si můžete vypěstovat i muškáty. Rady, jak na to, jsme psali zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu