Aeropress: Levný pomocník na přípravu kávy, který zachovává její výjimečnost a nezabere mnoho místa

Ostatní 09. října 2018 | 08:36 — Veronika Prášilová
Máte rádi kávu a stále hledáte způsoby, jak si její chuť vychutnat co nejvíce. Pak pro vás máme tip s názvem aeropress. Jedná se o malý přístroj na přípravu kávy, který zachovává její výjimečnost, a zároveň se nemusíte bát, že by se vám nevešel do kuchyně. Svou velikostí odpovídá stejně populárnímu french pressu, takže se vám bez problému vejde i do běžné skříňky.
Další 4 fotografie v galerii
Vyzkoušejte zázrak jménem aeropress / Depositphotos

Mnohé „vynálezy“ se s velkou pompou vrhnou do světa slibujíce, že právě ony jsou tím nejlepším, co můžete mít. Po pár měsících či letech se ale po nich slehne zem. Historie aeropressu se začala psát v roce 2005, a jeho obliba stoupá. Dá se tedy říci, že tento způsob přípravy kávy si své místo v kávovém světě našel.

Čím si aeropress vydobyl svou popularitu

Kávu si i doma můžete připravit pomocí sofistikovaných přístrojů. Ne každý ale chce investovat tisíce či desetitisíce korun. Navíc si takovou mašinu asi nepořídíte i do práce. A proto by vás mohl oslovit aeropress. Jde o jednoduchou nádobu z téměř nerozbitného polykarbonátu s jednoduchou přípravou kávy, nenáročnou údržbou a v neposlední řadě je relativně levný.

Aeropress je složeninou dvou anglických slov: aero znamená vzduch a press tlak. Přístroj funguje na podobném principu jako neméně oblíbený french press, rozdíl je v tlaku a použití papírového filtru, který se u french pressu nepoužívá.

Na jakém principu funguje

Aeropress je složený ze dvou válců, z nichž jeden je zakončen gumovým pístem. Oba válce do sebe přesně zapadají a vzájemným pohybem válců se vytvoří tlak, podobně jako je tomu v injekční stříkačce. Mletá káva rozmíchaná v horké vodě je po několika vteřinách až minutách (dle požadované síly kávy) protlačena přes papírové sítko. Při druhém způsobu přípravy se po nalití vody začne káva působením gravitace automaticky filtrovat. Louhování tak trvá jen několik vteřin.

Lahodná chuť kávy

Chuť kávy z aeropressu je podle uživatelů jednou z nejlepších, jaké můžete v domácích podmínkách připravit. Díky krátké době extrakce obsahuje výsledná káva méně kyselin a díky použití filtru je velmi čistá. Vzhledem k jednoduchému designu je čištění otázkou chvilky a díky jeho malým rozměrům si jej můžete vzít kamkoliv s sebou.

Aeropress se dá pořídit přibližně za 700 korun, přičemž papírové filtry jsou haléřovou záležitostí. Osvědčí-li se vám tedy tento postup doma, můžete si bez uzardění přístroj pořídit i do práce, kde se o náklady třeba podělíte s kolegy. Vzhledem k vyjmenovaným výhodám by se aeropress mohl stát velmi zajímavým tipem na vánoční dárek, co říkáte?

Pokud patří káva k vašim oblíbeným nápojům, můžete vyzkoušet i další domácí způsoby přípravy, jako jsou výše zmíněný french press, dále pak moka press, chemex nebo si ji uvařit v džezvě. A rozhodně se poté nezbavujte kávové sedliny, která vám zůstane, poradíme vám, co s ní.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový pár na obzoru? Brad Pitt a Emily Ratajkowski spolu začali randit

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....

Zavřít reklamu