Památka na celý život, krásný vánoční dárek a zábava pro všechny: Vyrobte si parádní 3D otisky

Ostatní 03. listopadu 2018 | 11:56 — Veronika Prášilová
Na trhu existuje mnoho sad na výrobu 3D otisků ručiček a nožiček miminek na památku. Ty jsou ale poměrně drahé. My vám ukážeme postup, který je znatelně levnější a se stejným, ne-li lepším výsledkem. Na formu totiž použijeme dentální alginát, který se v zubních ordinacích běžně používá na otisky chrupu.
Dalších 6 fotografií v galerii
Na památku nebo jako dárek si může otisky vyrobit celá rodina / Internet

Památka na celý život, krásný vánoční dárek a zábava pro všechny. To vše představuje odlévání ze sádry do pružné formy, kterou si sami snadno vyrobíte.

Co je to alginát

Je to prášek, ze kterého se po smíchání s vodou vytvoří tekutá hmota, která rychle tuhne, gumovatí. Podobných materiálů je na trhu celá řada. Výhodou dentálních alginátů je zaručená zdravotní nezávadnost, jelikož se používají k otiskům zubů a dokonce většina má několikastupňovou barevnou kontrolu tuhnutí. Podle toho snadno poznáte, kdy už můžete ruku, nohu nebo jakýkoliv jiný předmět ze hmoty vytáhnout a kdy následně můžete začít odlévat. Povrch výsledného otisku je velmi hladký a dá vyniknout všem detailům. Alginát a podobné pružné hmoty na tvorbu odlitků seženete běžně na internetu nebo v hobby obchodech. 

Co budete potřebovat k výrobě odlitku

  • alginátovou odlévací hmotu
  • plastovou nádobku
  • vazelínu nebo krém
  • sádru na odlévání
  • nůž na odstranění formy
  • pilníček na začištění

Postup výroby přesných sádrových odlitků

Jelikož tuhnutí směsi alginátu a vody je velmi rychlé, v řádu desítek sekund, je třeba si vše dopředu připravit. Postup si ukážeme na otisku ruky dítěte. U jiných odlitků postupujeme velmi podobně. Připravte si plastovou nádobu, kterou už nebudete potřebovat a která je jen o málo větší než ruka, například litrovou láhev od limonády, které ustříhnete zúženou horní část. Dítěti dlaň a část zápěstí lehce pomažte vazelínou nebo krémem, aby se později snadněji vytahovala. Do nádoby dejte potřebné množství alginátu a vody podle návodu na obalu. Směs důkladně a velmi rychle rozmíchejte.

Tvorba formy je snadná a rychlá

Do vytvořené hmoty opatrně ponořte dlaň i se zápěstím. Ruka musí být uprostřed nádoby a nesmí se dotýkat dna ani boků. Upozorněte dítě, že rukou a prsty chvíli nesmí vůbec hýbat. Ať na chvíli jakoby zkamení. Ruku mu můžete přidržet. Po chvíli, která se řídí návodem, můžete ruku opatrně začít vysunovat, nebojte, jde to snadno, hmota je pružná, gumová. Poté ji určenou dobu nechejte více ztuhnout.

Mezitím si připravte sádru určenou na odlévání. Můžete do ní přimíchat pigment podle požadovaného odstínu, v tomto případě v tělové barvě. Sádru vlijte do formy a nechejte zatvrdnout. Poté rozstřihněte plastovou láhev a odloupejte alginát. Nakonec odlitek začistěte pilníčkem nebo jemným smirkovým papírem.

Tip

Se správnou přípravou alginátové směsi vám jistě rád poradí váš dentista. Má zkušenosti a jistě vám dá tipy, jak a čím směs míchat, jak dlouho a na co si dát případně pozor.

Rada

Pokud budete vyrábět otisk ručičky nebo nožičky u miminka, udělejte to, když bude spát. Při otisku nožičky můžete směs alginátu nalít do pevnějšího sáčku a nožičku v něm podržet.

Tímto postupem si můžete vyrobit otisky prakticky čehokoliv, jak můžete vidět v naší fotogalerii pod článkem. Pokud rádi tvoříte, vyzkoušejte také výrobu originální pestrobarevné misky

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu