Špatně upoutaný vánoční stromek na střeše auta se stává nebezpečnou zbraní a hrozí pokuta

Ostatní 08. prosince 2018 | 16:46 Veronika Prášilová
Převoz vánočního stromku od prodejce domů se může zdát jako banální věc. Tak jednoduché to ale není. Má to svá pravidla, která se týkají nejen bezpečnosti silničního provozu, ale také toho, že si můžete poškodit auto.
Dalších 5 fotografií v galerii
Správně upevněný stromek převezete bezpečně i při rychlé jízdě / Internet

Podívejte se tedy, jak se vyhnout problémům a dovézt vaši vánoční chloubu v pořádku domů.

Na provazy zapomeňte

Pokud převážíte stromek na střeše auta, určitě zapomeňte na obyčejné provazy nebo gumová lana, takzvané gumicuky. Ani při jedné z těchto variant se totiž stromek při nárazu na střeše neudrží a hrozí, že přeletí přes kapotu. Při vyšší rychlosti by se tak ze symbolu Vánoc mohla stát slušná střela krátkého doletu.

Kmen vždy patří dopředu

Vánoční stromek by se měl na střeše převážet zásadně kmenem dopředu. Nehrozí tak, že by proud vzduchu udělal ze stromku doslova deštník a ten vám uletěl a ohrozil provoz za vámi. Stromek připoutejte nejlépe upínacími popruhy, takzvanými kurty s ráčnou. Ty stromek, je-li správně připoután, bezpečně udrží. Proto se před odjezdem nebojte se stromkem pořádně zahýbat.

Mějte po ruce červený praporek

Myslete také na to, že pokud vám bude stromek přesahovat více než metr přes záď auta, musíte jej označit jako jiný náklad. Ideálně tedy červeným praporkem o velikosti alespoň třicet krát třicet centimetrů. Naopak zapomeňte na to, že byste jej označili reflexní vestou. Policie by vás za to nepochválila.

Jak převážet stromek v autě

Pro tuto variantu platí několik pravidel a doporučení, která se vyplatí dodržet. Opět jde především o bezpečnost jak silničního provozu, tak cestujících v autě. Doporučený způsob přepravy je takový, že sklopíte zadní sedadlo a stromek „opřete“ kmenem o sedadlo před ním.

Mezi něj a kmen ještě vložte nějakou pevnou desku, aby stromek při nárazu nebo prudkém brždění jednak nepoškodil sedadlo, a také neohrozil cestující vepředu. Svázaný stromek upevněte popruhy k okům v kufru.

Pozor na to, aby stromek nezaclonil přední okna auta kvůli zachování bezpečného výhledu. Je-li stromek dlouhý a potřebujete nechat otevřený kufr, zajistěte jej popruhem proti otevření.

Aby auto zůstalo čisté a nepoškrábané

Doporučuje se, aby byl stromek při převozu zabalený do sítě. Pokud to není možné, rozhodně jej alespoň svažte pevným provazem. Při převozu v autě použijte deku nebo prostěradlo, zabráníte tím poškození interiéru od pryskyřice a jiných nečistot. Jestli ještě nemáte vánoční stromek doma, podívejte se na naše rady, jak jej správně vybrat a pečovat o něj, aby vám dělal radost po celé Vánoce

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Soudní taškařice získává nové rozměry. Amber Heard byla diagnostikována s kontroverzní poruchou osobnosti vyžadující pozornost

Dopřejte okurkám zálivku z mléka. Dosáhnete tak maximální...

Jak se nadobro zbavit slimáků přírodní cestou. Vsaďte na...

Pěstujte cukety jako to dělají v Itálii. V létě pak doslova...

Zahrádkářský kalendář: Co v květnu vysadit a na jaké...

Vyrobte si jednoduše tvářenku z přírodních surovin

Pravé italské špagety carbonara. Nešizené a bez smetany

Zavřít reklamu