Adventní věnec nemusíte kupovat. Vyrobte si vlastní, není to nic těžkého

Ostatní 30. listopadu 2019 | 16:11 — Anna Novotná
Patří k adventnímu období stejně neodmyslitelně jako jmelí či vánoční hvězda. Klasický adventní věnec je dominantou svátečního stolu, můžeme ho však umístit v interiéru téměř kamkoli. Stále častěji se i u nás zavěšují na vchodové dveře, může ho ale nahradit i vazba ve tvaru ploché kytice. Tato tradiční sváteční dekorace navíc může mít i zcela neobvyklý tvar.
Dalších 5 fotografií v galerii
Krásný věnec si vyrobíte i doma / Archiv

I když základní pravidla tvorby adventního věnce jsou dána, každoročně se objevují novinky, které dokážou překvapit. Těm letošním velí střídmost a elegance. Nepřekypují kombinací barev, nehýří nadbytečným množstvím zdobných prvků, jsou zkrátka krásné na pohled.

Přírodní nebo umělé zdobení?

Někdo nedá dopustit na věnce z přírodnin, jiný se nebojí vsadit na umělé materiály. Na nich je ale sympatické, že mnohé věrně napodobují realitu, navíc vydrží v pěkném stavu řadu let. Někdy se materiály kombinují, ozdoby jsou umělé a korpus přírodní, třeba ze slámy nebo z proutí, které je hitem letošního adventu. Navíc třeba slámový korpus koupíme za pár korun na každém tržišti či v květinářství a přizdobený ho budeme mít za chvilku.

Trendy je bílá

Podle světových designérů je jedním z hitů letošní sezony bílá barva. K tradičním evergreenům patří i stříbrné či zlaté věnce, napodobující různé typy dřevin, a výrobky imitující přírodní materiály – červené bobule, jehličnany, jmelí či listnaté keře. Pěkně působí například věnec ze zeleného listí, doplněný jemnými perličkami. Mnohé dekorace rovněž vypadají jako poprášené čerstvým sněhem.

Věnec ozdobí i dveře

Věnec, kterým ozdobíme svůj domov, rozhodně nemusí být pouze adventní se svíčkami. Můžeme ho pověsit třeba na okno, na zeď, vytvoříme z něj efektní závěs ze stropu, malými věnečky přizdobíme zábradlí… a samozřejmě ho zavěsíme zvenčí na vchodové dveře.

Živý věnec můžeme vyrobit například z listenů rostliny, kterou dobře známe pod názvem vánoční hvězda. Stačí je zapíchat do důkladně namočené floristické hmoty. Stále častěji se objevují i kouzelné adventní dekorace, které svým tvarem a provedením vůbec tvar věnce nepřipomínají, a přesto mohou plnit jeho funkci. A můžeme si jej dokonce upéct i z perníku.

Bezpečnost na prvním místě

Při domácí výrobě adventního věnce, na němž chceme rozsvítit svíčky, bychom měli vždy důsledně dbát na bezpečnost. Určitě se neobejdeme bez originálních kovových bezpečnostních kalíšků s bodcem, jímž svíčku do vytvořené dekorace bezpečně ukotvíme, a snadno zabráníme jejímu vznícení. Jsou k dostání v každém květinářství, určitě je ale najdeme i na tržištích v nabídce prodejců vánočních dekorací.

A jdeme tvořit. Jak na to?

Základem je určitý korpus. Kruh z polystyrenu, dřeva či jakéhokoliv jiného materiálu, kolem kterého svůj věnec postavíme. Dále se hodí větve jehličnanů, různé plody a okvětí, šišky a nakonec také vázací drát a třeba tavná pistole. Na výrobu adventních věnců potřebujeme ještě svíčky s podložkami. A pak už jen chvíle času a vzít rozum do hrsti a zapojit fantazii.

Postup

Nejprve musíme ke kruhovému základu přichytit vázacím drátem větvičky jehličnanů. Je dobré používat větve mladší a pružné, aby se dobře uvazovaly. Sehnat se dá i korpus již s větvičkami.

Drát bychom měli vést tak, aby nebyl vidět. Postupujeme po kruhu a přidáváme další a další větve. Může být dobré nechat některé volněji čnít. Rozevlátější věnce působí hezkým dojmem, mají v sobě vnitřní dynamiku.

Až budeme se svým základem spokojeni a z pohledové strany nebude vidět korpus věnce, můžeme přistoupit ke zdobení. Použijeme tavnou pistoli a na jednotlivá místa přidáváme různé přírodní prvky. Velmi dobře se hodí šípky a další červené bobule, které v přírodě můžete snadno najít. Použitelné jsou květy bodláku a další sušené květy. Můžeme použít i nasušené růže, pokud máme doma. Šišky jsou samozřejmostí.

Nejprve pomocí hřebíčků či vrutů připevníme podložky pod svíčky. S tím začneme a teprve potom přilepujte další ozdoby. Dobré je dát i na uchycení svíčky hřebíček, aby se náhodou zapálená svíce nepřevrhla a nedošlo ke zbytečnému požáru. V obchodě se také dají koupit již hotové držáky na svíčky.

Definitivně hotový věnec můžeme zafixovat pomocí laku na vlasy, případně pomocí jiného fixativu, který máte k dispozici. Ale i když necháte výsledek jen tak, do Vánoc vám určitě vydrží. Občas jej můžeme postříkat vodou z rozprašovače. Dále čtěte: Tři fígle, díky kterým oloupete vajíčko za pár vteřin.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Roman Vojtek se stane potřetí otcem. Krásná manželka Petra skrývala bříško půl roku

Jestli nevíte, co s velkou úrodou rajčat, usušte je....

Starý cestovní kufr nemusí doma překážet. Vytvořte z něj...

Co dělat, pokud vám slunce spálilo trávník. Nezoufejte, dá...

Kočičí mor je zákeřný a mohou onemocnět i kočky žijící...

Pokud míříte k vodě, měli byste znát fígle, jak šikovně...

Vyžeňte pavouky z vašeho domu. Zaručené tipy, po kterých se...

Zavřít reklamu