Adventní věnec nemusíte kupovat. Vyrobte si vlastní, není to nic těžkého

Ostatní 30. listopadu 2019 | 16:11 — Anna Novotná
Patří k adventnímu období stejně neodmyslitelně jako jmelí či vánoční hvězda. Klasický adventní věnec je dominantou svátečního stolu, můžeme ho však umístit v interiéru téměř kamkoli. Stále častěji se i u nás zavěšují na vchodové dveře, může ho ale nahradit i vazba ve tvaru ploché kytice. Tato tradiční sváteční dekorace navíc může mít i zcela neobvyklý tvar.
Dalších 5 fotografií v galerii
Krásný věnec si vyrobíte i doma / Archiv

I když základní pravidla tvorby adventního věnce jsou dána, každoročně se objevují novinky, které dokážou překvapit. Těm letošním velí střídmost a elegance. Nepřekypují kombinací barev, nehýří nadbytečným množstvím zdobných prvků, jsou zkrátka krásné na pohled.

Přírodní nebo umělé zdobení?

Někdo nedá dopustit na věnce z přírodnin, jiný se nebojí vsadit na umělé materiály. Na nich je ale sympatické, že mnohé věrně napodobují realitu, navíc vydrží v pěkném stavu řadu let. Někdy se materiály kombinují, ozdoby jsou umělé a korpus přírodní, třeba ze slámy nebo z proutí, které je hitem letošního adventu. Navíc třeba slámový korpus koupíme za pár korun na každém tržišti či v květinářství a přizdobený ho budeme mít za chvilku.

Trendy je bílá

Podle světových designérů je jedním z hitů letošní sezony bílá barva. K tradičním evergreenům patří i stříbrné či zlaté věnce, napodobující různé typy dřevin, a výrobky imitující přírodní materiály – červené bobule, jehličnany, jmelí či listnaté keře. Pěkně působí například věnec ze zeleného listí, doplněný jemnými perličkami. Mnohé dekorace rovněž vypadají jako poprášené čerstvým sněhem.

Věnec ozdobí i dveře

Věnec, kterým ozdobíme svůj domov, rozhodně nemusí být pouze adventní se svíčkami. Můžeme ho pověsit třeba na okno, na zeď, vytvoříme z něj efektní závěs ze stropu, malými věnečky přizdobíme zábradlí… a samozřejmě ho zavěsíme zvenčí na vchodové dveře.

Živý věnec můžeme vyrobit například z listenů rostliny, kterou dobře známe pod názvem vánoční hvězda. Stačí je zapíchat do důkladně namočené floristické hmoty. Stále častěji se objevují i kouzelné adventní dekorace, které svým tvarem a provedením vůbec tvar věnce nepřipomínají, a přesto mohou plnit jeho funkci. A můžeme si jej dokonce upéct i z perníku.

Bezpečnost na prvním místě

Při domácí výrobě adventního věnce, na němž chceme rozsvítit svíčky, bychom měli vždy důsledně dbát na bezpečnost. Určitě se neobejdeme bez originálních kovových bezpečnostních kalíšků s bodcem, jímž svíčku do vytvořené dekorace bezpečně ukotvíme, a snadno zabráníme jejímu vznícení. Jsou k dostání v každém květinářství, určitě je ale najdeme i na tržištích v nabídce prodejců vánočních dekorací.

A jdeme tvořit. Jak na to?

Základem je určitý korpus. Kruh z polystyrenu, dřeva či jakéhokoliv jiného materiálu, kolem kterého svůj věnec postavíme. Dále se hodí větve jehličnanů, různé plody a okvětí, šišky a nakonec také vázací drát a třeba tavná pistole. Na výrobu adventních věnců potřebujeme ještě svíčky s podložkami. A pak už jen chvíle času a vzít rozum do hrsti a zapojit fantazii.

Postup

Nejprve musíme ke kruhovému základu přichytit vázacím drátem větvičky jehličnanů. Je dobré používat větve mladší a pružné, aby se dobře uvazovaly. Sehnat se dá i korpus již s větvičkami.

Drát bychom měli vést tak, aby nebyl vidět. Postupujeme po kruhu a přidáváme další a další větve. Může být dobré nechat některé volněji čnít. Rozevlátější věnce působí hezkým dojmem, mají v sobě vnitřní dynamiku.

Až budeme se svým základem spokojeni a z pohledové strany nebude vidět korpus věnce, můžeme přistoupit ke zdobení. Použijeme tavnou pistoli a na jednotlivá místa přidáváme různé přírodní prvky. Velmi dobře se hodí šípky a další červené bobule, které v přírodě můžete snadno najít. Použitelné jsou květy bodláku a další sušené květy. Můžeme použít i nasušené růže, pokud máme doma. Šišky jsou samozřejmostí.

Nejprve pomocí hřebíčků či vrutů připevníme podložky pod svíčky. S tím začneme a teprve potom přilepujte další ozdoby. Dobré je dát i na uchycení svíčky hřebíček, aby se náhodou zapálená svíce nepřevrhla a nedošlo ke zbytečnému požáru. V obchodě se také dají koupit již hotové držáky na svíčky.

Definitivně hotový věnec můžeme zafixovat pomocí laku na vlasy, případně pomocí jiného fixativu, který máte k dispozici. Ale i když necháte výsledek jen tak, do Vánoc vám určitě vydrží. Občas jej můžeme postříkat vodou z rozprašovače. Dále čtěte: Tři fígle, díky kterým oloupete vajíčko za pár vteřin.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu