Připravte si doma hřejivý ajurvédský Masala chai, v zimě se bude hodit

Recepty 20. října 2018 | 11:03 — Veronika Prášilová
Prohřeje, pohladí na duši a dodá rychlou energii. Navíc má díky kombinaci několika druhů koření široké zdravotní účinky. A ví se to už tisíce let. Řeč je o ajurvédském čaji, který se v zemi svého původu, v Indii, nazývá Masala chai, v Americe jej dostanete spíše pod názvem Yogi.
Další 3 fotografie v galerii
Koření přidávané do této směsi má úžasné účinky / Internet

Masala chai je v Indii velmi populární. Vznikl na základě principů prastarého lékařského učení Ajurvéda, jehož cílem je nejen zdravé tělo, ale i mysl. Základem čaje je směs koření složená z hřebíčku, skořice, zázvoru, kardamomu a pepře.

Účinná síla koření

Výluh koření rychle rozproudí krevní oběh, díky čemuž má okamžitý zahřívací efekt. Čaj se podává s mlékem a oslazený cukrem či medem, které dodají tělu rychlou energii.

Zajímavostí je, že čaj do směsi koření začali přidávat až Britové, kteří v polovině předminulého století počali v Indii kultivovat tamní planě rostoucí čajovník a zakládat plantáže.

Vlastnosti, které závidí leckterý čaj

V čem je největší plus jednotlivých složek tohoto lahodného nápoje? Zázvor má antivirové a antibakteriální účinky, snižuje cholesterol a upravuje nízký tlak. Hřebíček je přírodní dezinfekce a analgetikum, často užívané při bolesti zubů.

Skořice pomáhá při nachlazení, chřipkách a zažívacích obtížích, kardamom mírní záněty a pepř stimuluje krevní oběh, což sekundárně působí i na sexuální aktivitu.

Snadná příprava

A nyní už je jen na vás, zda si tuto směs koření a černého čaje pečlivě připravíte doma od počátku až do konce, anebo raději sáhnete v obchodě po balíčku těchto blahodárných přísad. Ty už pak snadno smícháte právě s černým, a nikoli jiným čajem, celou směs osladíte a zalijete mlékem.

A ani v tomto případě se fantazii meze nekladou. Protože pokud přidáte do směsi vaše jiné oblíbené koření, neuděláte chybu. Například muškátový oříšek dokáže s chutí tohoto čaje udělat příjemnou změnu.

A pak už se jen pohodlně zachumlejte do deky k televizi a k tomu si zapalte třeba příjemnou aromalampu. Tipy, jak si ji můžete vyrobit sami doma, najdete třeba v našem článku zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Odvrácená strana internetu. Jak fungují sítě Deep a Dark web, sloužící pro nelegální transakce

Jak umít špinavé ruce od vlašských ořechů, aby zbarvení...

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Při sušení hub nezapomeňte dodržovat určitá pravidla. Při...

Ředkvičky, mrkve a další druhy zeleniny, které hravě...

Sklizeň mrkve. Jak rozpoznat, že je perfektně zralá a kdy ji...

Motýl, který v zimě létá do teplých krajů a umí pískat....

Zavřít reklamu