Zápach z pračky způsobují bakterie a plísně. Postup, jak nežádoucí puch odstranit

Ostatní 15. května 2020 | 09:27 — nov
V pračce je mnoho úkrytů, kam se zbytky pracího prášku, nečistot a mastnoty mohou dostat a usadit se tam. Ty pak podporují vznik bakterií a plísní, což způsobují nepříjemný zápach. Pračky mají rády praní na vyšší teploty a důkladnou očistu. Pomůže taky kontrola hadic nebo výměna sifonu. Vyplatí se také nechávat pračku po praní otevřenou, a to včetně dvířek a šuplíku na prací prášek.
Další 2 fotografie v galerii
Pračku je nutné občas důkladně vyčistit / Depositphotos

Snad každý z nás už někdy otevřel pračku a setkal se s nepříjemným zatuchlým pachem linoucím se z jejich útrob. Nezoufejte, jde to snadno vyřešit.

Bakterie nesnáší vysoké teploty

Protože bakterie nesnáší vysoké teploty, trápí především domácnosti, které perou na nižší teploty a hojně používají šetrné úsporné programy.

Nízká teplota do 50 °C v kombinaci se zbytky špatně rozpuštěných pracích prostředků vytváří ideální rodiště pro plísně, které jsou příčinou zatuchlosti a silného zápachu. Přinášíme několik rad a tipů, jak se nechtěného zápachu zbavit.

Perte pravidelně na vyšší teploty

Vlhkost a nižší teploty vytváří ideální podmínky pro množení bakterií. Proto se snažte několikrát do měsíce vyprat své prádlo na vyšší teploty – minimálně na 60 °C, lépe na 90 °C.

Klidně zapněte pračku naprázdno

Pokud nemáte žádné prádlo, které se může na vyšší teplotu prát, klidně pračku zapněte naprázdno. Moderní bílá technika je vybavená i speciálními čisticími programy a usazené nečistoty odstraňuje horkou vodou nebo párou.

Pomůže ocet a jedlá soda

Ocet je netoxický a se zápachem si poradí raz dva. Když do roztoku octa přidáte ještě trochu jedlé sody, bude pračka jako nová. Další možností je použít každé zvlášť. Ocet nalijte do bubnu, jedlou sodu smíchanou s vodou zase do přihrádky na prášek a aviváž.

Pračku je nutné občas důkladně vyčistit

I když nepatří čištění pračky mezi nejoblíbenější a nejzábavnější činnosti, je velmi důležité. Jednou měsíčně vyčistěte pračku, omyjte těsnění, dvířka, vnitřní prostor, odstraňte usazené nečistoty a nezapomínejte ani na dávkovač.

Pravidelná údržba zabere několik minut, pokud ji ale zanedbáte, v lepším případě budete později čistit pračku celé dopoledne. V horším případě se pokazí a vy budete muset koupit novou.

Možná máte starý sifon

Za silný zápach často může i špatně zkonstruovaný netěsnící starý sifon na pračku. Pořiďte si kvalitní sifon se zápachovým uzávěrem, který je vybaven suchou klapkou.

Špinavá odpadní voda přes něj proteče do odpadu a díky kvalitnímu těsnění za sebou nezanechá pachovou stopu. Staré sifony klapku nemají, takže se zápach z kanalizace šíří do vnitřního prostoru pračky a způsobuje problémy.

Dvířka ani dávkovací šuplík nezavírat

Pokud budete pračku větrat, vyhnete se zápachu. Po dokončení praní ponechejte dvířka otevřená a povytáhněte i dávkovací šuplík na aviváž a prací prostředky. Psali jsme také: Jak perfektně naleštit pákové baterie a jakým prostředkům se rozhodně vyhnout

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody...

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Zavřít reklamu