Jak elegantně vyřešit problém se zapáchající pračkou
Nejčastějším důvodem, proč pračka nepříjemně zapáchá, jsou bakterie a plísně, kterým se ve vlhkém prostředí nejvíce daří. Zápach se ale může šířit i z usazenin v místě, kde je připojena vypouštěcí hadice. Jak si tedy s údržbou poradit?
Pračku pravidelně udržujte v čistotě
Pokud chceme, aby nám tento spotřebič vydržel ve skvělé kondici co nejdéle, je třeba jej pravidelně čistit. Pračka má mnoho míst, kam se snadno mohou dostat a usadit zbytky pracího práčku, mastnota a jiné nečistoty.
Nejvíce riziková místa pračky:
- gumové těsnění dvířek a prostor pod ním
- zásobník na prášek a aviváž
- filtr zachytávající nečistoty a drobnosti vyplavené z oblečení
Doporučuje se čištění provádět pravidelně alespoň jednou měsíčně. Dočkáte se nejen voňavého prádla, ale také prodloužíte životnost tohoto velkého spořebiče.
Nížší teplota při praní - větší pravděpodobnost usazenin
Prát na nižší teplotu je vhodné k zachování kvality oblečení, čímž prodloužíme sytost barev i kvalitu materiálu. Právě časté praní při nízkých teplotách nejvíce podporuje vznik usazenin v bubnu pračky. Jednou za měsíc bychom proto měli spustit program určený právě pro čištění praček. Pokud takový program nemáte, nastavte cyklus praní s teplotou 90°C. Zbytky a nečistoty se uvolní a odplaví.
Vyrobte si vlastní přípravek na čištění
Pokud chcete ušetřit za koupi speciálních čisticích přípravků, můžete si snadno poradit i s produkty z kuchyně. Postup je jednoduchý:
- Sáček jedlé sody smícháte s vodou a nalijete do zásuvky na prací prášek a aviváž.
- Přímo do bubnu pračky nalijete dva hrnky octa.
- Před fází máchání zkuste program přerušit a nechat vodu klidně přes noc působit.
- Nechte nejdelší program s nejvyšší teplotou doběhnout do konce.
Tento proces zničí zápach i vodní kámen na první pokus levně, rychle a bez chemie.
Dvířka nechávejte otevřené
Aby jste zamezili živné půdě pro bakterie a plísně, nechávejte dvířka po doprání co nejdéle mezi cykly otevřena. Horký vzduch díky tomu po praní unikne a nemá šanci v pračce zatuchnout. Navíc prodloužíte i životnost gumového těsnění. Dále čtěte: Do vysavače si můžete pořídit sáčky z papíru nebo netkané textilie. Jsou mezi nimi velké rozdíly.