Ovocné stromy potřebují jarní péči. Proveďte omlazující prořez včas
Prořezání je důležitým zásahem do života stromu, protože ovlivňuje zdraví, kvalitu a bohatost úrody po celý rok. Dřevina díky němu získá dostatek světla a pupeny tak budou moci vykvést dříve. Proto strom zbavujte větví, které nijak nepřispívají produkci ovoce, aby se jeho síla soustředila tam, kde očekáváte úrodu. Dále se kácení větví provádí tehdy, pokud zasahují na nevhodná místa - chodníky, altány nebo do obytných míst.
Co budete potřebovat
Nachystejte si vhodné pomůcky, na menší větvičky použijte ostré jednoruční nůžky, na silnější dvouruční nůžky na větve nebo zahradnickou pilku. Nůžky s oboustranným ostřím jsou ideální na stříhání větví přímo u kmene a na mladé zelené výhonky. Naopak nůžky s jednostranným ostřím omezují koncový ráz střihu, a proto jsou vhodné na řezání suchého a tvrdého dřeva. Do vysokých a nepřístupných ploch vám pomůžou teleskopické nůžky.
Jak správně řezat
Rány by neměly přesáhnout více než 7 cm v průměru. U větších řezů hrozí náchylnost k plísním. Nejdříve větev zespoda nařízněte, pak veďte řez shora o něco hlubší, než je podříznutí. Takto silná větev odpadne, aniž by strhla kůru. Pak seřízněte pahýl bez poškození okolí řezu. Nakonec ošetřete řez štěpařským voskem. Ten chrání povrch rány a zabrání vniknutí škodlivých mikroorganismů do kmene stromu.
Promyslete vytvarování koruny
Při udržovacím řezu je důležité provádět tzv. průklest koruny, aby se prosvětlila a strom mohl dál růst a plodit. Tvarujte ji tak, aby hlavní větve nerostly pod sebou, ale aby pravidelně vyplnily celý objem koruny. Mladé jabloně řezejte opatrně. Příliš hluboké řezy mohou mít za důsledek zpomalení dospívání a oddálení plození.
Postup prořezání
- Promyslete si, jak má strom vypadat po dokončení ořezávání.
- Identifikujte hlavní větve stromu vytvářející kostru stromu.
- Nejprve odstraňte poškozené větve.
- Odstraňte větve, které se kříží, aby mohl vzduch cirkulovat a do koruny se dostalo světlo
- Odstraňte větve rostoucí směrem dovnitř ke středu stromu.
- Řežte větve, které působí jako překážky (otírají se o střechu, přečnívají do chodníku).
- Prořezejte větve pomáhající tvarovat strom a odstraňte větve rostoucí do podivných úhlů.
- Rány vždy zamažte štěpařským voskem.
- Neodstraňujte více než 25 % větví stromu.
- U listnatých stromů se ujistěte, že na nejméně 2/3 stromu existují živé větve.
- Neprořezávejte více než jednou za sezonu, aby se strom stihl zotavit. Dále čtěte: Zahradu je třeba na jaro připravit. Vyvarujte se chyb, kterých se lidé často dopouštějí.