Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů více psí než kočičí povahu

Mazlíčci 14. května 2021 | 08:01 — Helena Malá
Pokud vás fascinují příběhy o vlkodlacích, tedy lidech, kteří se mění ve vlky, máme pro vás dobrou zprávu. Můžete si malého vlkodlaka pořídit i domů a chovat jej jako domácího mazlíčka. Stačí si pořídit kočku lykoi, které se také přezdívá vlkodlačí kočka.
Další 3 fotografie v galerii
Vypelichaný vzhled je pro kočku lykoi typický / Depositphotos

Vlkodlaci jsou často spojováni se záporným charakterem a kultem ďábla. O kočce lykoi to ale rozhodně neplatí. S vlkodlakem ji pojí opravdu jen strašidelný vzhled, povaha této rasy je však velmi mírumilovná. Má takřka psí povahu, proto je vhodná i pro lidi, kteří touží po pejskovi, ale nemají na něj tolik času.

Vzácná kočka

Kočka lykoi pravděpodobně svým podivným vzhledem upoutá pozornost každého. Její označení pochází z řeckého slova lykos, což je v překladu vlk. Kočka zdánlivě připomíná rasu sphynx nebo devon rex, ale nemá s nimi nic společného. Nejde o žádnou složitě vyšlechtěnou rasu, ale lykoi vznikla zcela přirozeným vývojem kočky domácí.

Zakladatelkou chovu je Američanka Britney Gobble. Když s manželem podivnou kočku našli, nechali ji důkladně vyšetřit. Měla totiž jakoby oškubanou srst, a tak si chovatelé mysleli, že je nemocná. Ukázalo se ale, že je naprosto zdravá. Historie chovu koček lykoi se datuje od roku 2011. O pět let později se první pár koček lykoi objevil také v České republice, a to díky chovatelce Nině Holíkové.

Vzhledem k tomu, že jde o velmi vzácnou rasu, odpovídá tomu i cena. Získat kotě není vůbec jednoduché a pokud po něm zatoužíte, budete si muset sáhnout hodně hluboko do kapsy. Cena kolem 35 tisíc korun není nijak výjimečná.

Jemná kůže, hebká srst

Vlkodlačí kočičku můžete už dnes sehnat v různých barevných variantách, nejžádanější je ale černá. Už jen proto, že v této barvě nejvíce připomíná obávaného vlkodlaka. Kůže těchto koček obsahuje buňky dvojího charakteru – jedny nedokáží vytvořit chlup a druhé ho zase nedokáží udržet delší dobu. Díky tomu lykoi během roku mění svou podobu. Místa, odkud srst vyrůstá, se zkrátka různě posouvají, což má pochopitelně vliv i na celkový vzhled zvířete. Pokud tedy milujete změnu, je pro vás lykoi ideální volba. Přesto, že má lykoi méně srsti než běžná kočka, nejde o hypoalergenní plemeno.

Pokožka je velmi jemná a během léta se snadno opálí, takže pigment se zbarví až do černa. Na podzim kůže opět zrůžoví. Růžovou kůži si ponechává i lykoi chovaný výhradně doma.

Přítulná a dobrácká povaha

Většina koček má svobodnou povahu, lykoi je v tomto ohledu výjimečná a je velmi závislá na přítomnosti a fyzickém kontaktu se svým pánem. Podle chovatelů má více psí než kočičí povahu, možná i proto si se psy tak dobře rozumí. Jde o velice přátelské a přítulné plemeno, které vyniká svou věrností a inteligencí. A pokud se se svým zvířecím parťákem rádi mazlíte, lykoi vám mazlení a něhy poskytne více než dost.

Určitě oceníte také fakt, že lykoi je velmi zdravá kočka, která není náchylná k chorobám. Nemusíte se proto obávat náchylnosti ke genetickým vadám, naopak si můžete být jisti, že jste si vybrali skutečně odolné plemeno. Dalším zajímavým kočičím plemenem je modrooký ragdoll, o kterém jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tragická nehoda při natáčení. Herec Alec Baldwin zastřelil hlavní kameramanku a postřelil režiséra

Zazimování levandule. Na co si dát velký pozor a jak bylinu...

Stále rostou křemenáče, kozáci a hřiby. Mykolog prozradil,...

Postarejte se nyní o muchovník neboli indiánskou borůvku....

Záchrana usychajícího vřesu. Co udělat, aby začal znovu...

Vyrobte si vlastní výzdobu na dušičky. Není na tom nic...

Hrabat listí, nebo nechat být? Užitečné informace, které...

Zavřít reklamu